cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Powiat Lwówecki | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Archive for the ‘Powiat lwówecki’ Category

Wolbromów – pałac

Posted in Pałac, Powiat lwówecki  by robertsulik on wrzesień 16th, 2008

Wolbromów (niem. Klein Neundorf)

Wieś położona w płn.- zachodnim krańcu Wzgórz Radomickich ok. 10 km na północ od Gryfowa Śl. Zabudowania wsi znajdują się na wysokości 280-305 m n.p.m.
Najstarsza wzmianka o Wolbromowie pochodzi z 1372 r. Nazwę wsi zapisano wtedy jako Neuwendorff. Wieś została spustoszona przez husytów ciągnących tędy spod Lubania do Lwówka SI. w roku 1427. Kolejnym nieszczęściem był pożar, który strawił wieś w 1628 r., natomiast zaraza w 1632 r. spowodowała śmierć połowy mieszkańców wsi. Jakby tego było mało rok później we wsi pojawili się słynący z okrucieństwa dragoni Lichtensteina. W 1746 r. w Wolbromowie przebywał król pruski Fryderyk Wielki. Był on bowiem ojcem chrzestnym ówczesnego właściciela wsi von Nostitza. Podczas jednej z wojen śląskich Fryderyk rozłożył obok wsi na zimę swój obóz wojenny.

(za W. Bena, A. Paczos, „Dolina rzeki Kwisy”)

LOKALIZACJA
51°06’33.3″N 15°25’59.9″E

wczoraj…

obecnie

Wleński Gródek – pałac

Posted in Pałac, Powiat lwówecki  by robertsulik on wrzesień 16th, 2008

Wleński Gródek (niem. Lahn)

LOKALIZACJA
51°00’58.1″N 15°39’47.0″E

wczoraj…

obecnie

Wleński Gródek – zamek Lenno

Posted in Powiat lwówecki, Zamek  by robertsulik on wrzesień 16th, 2008

zamek Lenno (niem. Burgruine Lahnhaus)

Wleński Gródek, bo taką nazwę noszą zabudowania położone na Górze Zamkowej ponad Wleniem, składał się z zamku oraz osady przy nim się znajdującej. Miejsce to ma niezwykle bogatą historię, której początek datuje się na X wiek. Już wtedy istniał tutaj jakiś gródek, który później został przebudowany na okazały zamek. Co ciekawe, miejsce to zostało wymienione w bulli papieża Hadriana, który w 1155 roku ujął je na liście najważniejszych śląskich grodów.
Za panowania księcia Bolesława Rogatki zamek stał się budowlą murowaną, chociaż niektóre źródła przypisują budowę kamiennej wieży już wcześniejszym władcom. Rogatka, zgodnie ze swym mianem, był duszą rogatą i niesforną, a w swym zamku więził często swoich wrogów, których miał i wśród duchowieństwa i wśród szlachetnie urodzonych. W areszcie trzymał tu m.in. porwanego z Sobótki biskupa wrocławskiego Tomasza, a także księcia wrocławskiego Henryka Probusa, od którego wymusił oddanie mu części jego ziem w zamian za wolność.
Położona na wysokim wzniesieniu warownia miała silne mury, które w 1427 roku oparły się atakowi husytów. Ci ostatni musieli odejść bez zwycięstwa, ale spalili wówczas miasto leżące u stóp zamku. Kolejni właściciele zmieniali się wówczas dość często, a kilku z nich okazało się rycerzami niegodnymi swego stanu i rabowali okoliczną ludność i przybywających tu kupców. Raubritterzy kończyli jednak zwykle szybko swą przestępczą działalność i na ich miejsca przychodzili następni rycerze, już dokładniej selekcjonowani przez księcia.

Trudne czasy dla warowni przyszły wraz z wojną 30-letnią. Obie walczące strony kilkakrotnie oblegały i zdobywały zamek, co nie wychodziło mu na dobre. W końcu w 1646 roku po opuszczeniu Wleńskiego Gródka przez Szwedów, cesarski generał Montecucolli wysadził mury w powietrze, by zamek już nigdy nie stał się ostoją dla wrogich wojsk. Od tego czasu pozostaje w ruinie.

(za http://dolnyslask.poland.com)

LOKALIZACJA
51°01’03.5″N 15°39’45.1″E

wczoraj…

obecnie

Wleń – pałac

Posted in Pałac, Powiat lwówecki  by robertsulik on wrzesień 16th, 2008

Wleń (niem. Lahn)

LOKALIZACJA
51°01’02.7″N 15°40’53.9″E

wczoraj…

obecnie

Ubocze – pałac w Pasieczniku

Posted in Pałac, Powiat lwówecki  by robertsulik on wrzesień 16th, 2008

Ubocze (niem. Schosdorf)

Został wybudowany w latach 1850-1852 w stylu angielskiego neogotyku z kamienia i cegły. Posiadał dwie wieloboczne wieże, z których jedna od wschodu zachowała się do dziś. Bryła budynku dwu i trzy kondygnacyjna (w partiach ryzalitów), zróżnicowana bryła zwieńczona kremelażem. Do dziś zachowały się późnogotyckie obramowania okien w partiach przyziemia. Pałac był zaopatrywany w wodę z pobliskiego źródła, z którego pompy tłoczące podawały ją do zespołu parkowego i zabudowań folwarcznych. Na przełomie wieku pałac został zmodernizowany – instalację elektryczną położono „pod tynk”, doprowadzono także sieć wodociągową i kanalizacyjną. Wewnątrz duża sala balowa, bilardowa, biblioteka z pokaźnym księgozbiorem. Pałac i ogród zwrócony jest elewacją frontową na południe w kierunku Ubocza. Polana parkowa granicząca od wschodu z drogą dojazdową do rezydencji pełniła rolę małego parku z minimalną ilością zadrzewień. W części południowo – zachodniej znajdował się ceglany mur (fragmenty zachowały się do dziś) wraz z ozdobną neogotycką bramą, grodzącą ogród oraz sad. Ogród ten, oprócz muru dodatkowo os łonięty nasypem, miał za zadanie dostarczanie świeżych warzyw. W latach 1920 – 1939 w ogrodzie zaprowadzono na wskroś nowoczesne inspekty a za bramą umieszczono kamienną wannę. Od zachodu, na skraju parku znajdował się mały pawilon gospodarczy, który w okresie ostatniej wojny światowej pełnił rolę świniarni. W części północnej parku wybudowano z mączki ceglanej kort tenisowy, doskonale w owym czasie odwadniany (świadczą o tym w dobrym stanie zachowane studzienki melioracyjne zbudowane z cegły). Elementem ozdobnym jest prostokątna fontanna znajdująca się od strony zabudowań folwarcznych (zachowana do dziś).

(za http://ubocze66.republika.pl/majatek138.html)

LOKALIZACJA
51°04’13.0″N 15°25’36.0″E

wczoraj…

obecnie

Ubocze Średnie – pałac

Posted in Pałac, Powiat lwówecki  by robertsulik on wrzesień 16th, 2008

Ubocze Średnie (niem. Mittel-Schosdorf)

Zespół pałacowo-folwarczny wraz z parkiem zajmuje nieregularny obszar. Opada w kierunku południowo – wschodnim do wąwozu w którym płynie potok. Od południowego wschodu naturalna skarpa, w południowej części obniżenie zajęte przez nieckę stawu. Ogrodzeniem jest od północy tylna elewacja budynku gospodarczego i mur kamienny, częściowo nadbudowany cegłą. Istnieją cztery wjazdy – brama południowo – zachodnia, północno – zachodnia i dwa na końcach alei parkowej. Dookoła stawu rosną 160 – letnie lipy. Ogród ozdobny i staw powstał w latach dwudziestych XIX wieku, a parkowe zagospodarowanie terenu w końcu tegoż wieku. Na południowy wschód od potoku park porośnięty dębem, olchą czarną, lipą, świerkami i jesionami. W okresie 1945 – 1947 w pałacu przebywało dowództwo oddziału rosyjskiego (zaopatrzenie – gospodarstwo pomocnicze ). Po opuszczeniu przez Rosjan Ubocza, do 1952 pałac był niezamieszkany a jedynie dozorowany. Po utworzeniu Spółdzielni Produkcyjnej, jej zarząd przejął pałac wraz z budynkami gospodarczymi. Z chwilą likwidacji spółdzielni w 1956 roku, pałac był systematycznie niszczony i dewastowany, w latach 60-tych został rozebrany. Cegła i inny materiał budowlany został wywieziony (kierunek krakowski).

(za http://ubocze66.republika.pl/majatek138.html)

LOKALIZACJA
51°03’03.1″N 15°25’40.7″E

wczoraj…

obecnie

Ubocze Dolne – dwór

Posted in Dwór, Powiat lwówecki  by robertsulik on wrzesień 16th, 2008

Ubocze (niem. Nieder-Schosdorf)

Majątek obejmuje teren zbliżony do prostokąta, którego część północno-wschodnia stanowi czworoboczny dziedziniec otoczony z czterech stron budynkami gospodarczymi i pałacem (budynki gospodarcze pierzei południowej w ruinie). Towarzyszy mu rozległy staw w części południowej i południowo – zachodniej oraz park otaczający od północnego zachodu i wschodu. Dwór usytuowany jest pośrodku wschodniej pierzei dziedzińca. Przed fasadą zakole drogi dojazdowej, prowadzącej od głównego – północnego wjazdu na teren dziedzińca, obok kępa zieleni wysokiej. Od wschodu teren porośnięty chwastami i samosiewami śnieguliczki, głogu, czarnego bzu. Przed elewacją południową teren dawnego ogrodu ozdobnego, którego pozostałością jest owalna misa fontanny.
Budynek zwarty, częściowo podpiwniczony, dach czterospadowy łamany, poniżej okapu trójkątny szczyt i para lukarn po bokach. Trzy lukarny w połaci wschodniej i po jednej w połaciach północnej i południowej. Lukarny kryte daszkami naczółkowymi, zwieńczone stożkowatą sterczyną z kulą. Dwukondygnacyjny aneks północno – wschodni, nakryty dachem jednospadowym z kalenicą na wysokości okapu dachu głównego. Fasada pięcioosiowa na osi budynku, ściana wznosi się powyżej okapu (0,5m), zwieńczona trójkątnym szczytem wykrojonym w spływy wolutowe. Ściany murowane z kamienia i cegły, obustronnie tynkowane (tynk nakrapiany i gładki). Węgary i nadproża otworów ceglane, otynkowane. Strop belkowy typu nagiego z dekoracyjnym deskowaniem ślepego pułapu – w jodełkę i na zakładkę, bejcowany. Podsufitka z desek otynkowanych na trzcinie. Więźba dachowa drewniana, słupy wbudowane w ceglane ściany pokoi poddasza, odkryte. Słupy narożne usztywnione parami mieczy ze zdwojonymi płetwami dźwigającymi krokwie czterech połaci dachowych: tramy górnej kondygnacji, więźba (legary podłogi górnej kondygnacji strychu leżą na podciągu). Pokrywa dachu: łupek na goncie mocowanym na łatach. Odprowadzenie wody z połaci dachu rynnami i rurami spustowymi na teren przy budynku (pierwotnie do studzienek drenażowych połączonych z kanalizacją burzową). Wnętrza w południowej części przyziemia to jadalnia i salon, rozdzielone wąskimi fragmentami ściany działowej, z szerokim otworem w środku. Na krawędzie ścian nałożone profilowane pilastry, dźwigające profilowany fryz i lekko wyładowany gzyms, zwieńczone bezpośrednio pod sufitem. Ściany salonu do 1 metra wyłożone ramowymi płycinami boazeryjnymi, parkiet dębowy, przy oknach drewniane okiennice, dwuskrzydłowe – czterodzielne. W narożniku salonu zachowany kominek, w jadalni kominek węglowy z nadstawką z wtórnie użytych kafli. W sieni, ściany do 1 metra wyłożone boazerią ramowo – płycinową, w posadzce z lastrica gwiazda. W pokoju na piętrze zachowany piec kaflowy, kafle białe zdobione motywami roślinnymi, pośrodku popiersie kobiety w muszli. Sztukatorska rozeta pośrodku stropu. Schody:
– murowane, niesione na kolebkowym sklepieniu klatki schodowej piwnicy. Stopnie i
podstopnice drewniane, zabiegowe z balustradą pełną w początku biegu, boazeria typu angielskiego
-drewniane, jednobiegowe, policzkowe pełne, z profilowaną poręczą i balustradą tralkową. Tralki
toczone, smukłe, wieloczłonowe na poddaszu.
– drewniane, jednobiegowe, w górnej części zabiegowe, policzkowe pełne – na strych
– murowane, nieregularne, dwubiegowe, łamane – do piwnicy.
Posadzki wielobarwne, lastrico, płytki ceramiczne kwadratowe o ściętych narożach w układzie rombowym, deski na legarach, parkiet dębowy.
Okna skrzynkowe, ościeżnicowe, krosnowe – jedno lub dwudzielne, z dwu lub jednym nadślemieniem. Krzyż właściwy lub pozorny.
Drzwi zewnętrzne główne dwuskrzydłowe z dekoracyjnym nadświetlem, skrzydła łamane płycinowe, przeszklone, opatrzone kutą kratą z inicjałem AB w ligaturze. Wewnętrzne jedno i dwuskrzydłowe na zawiasach czopowych. Rok ukończenia budowy pałacu – 1905.

(za http://ubocze66.republika.pl/majatek138.html)

LOKALIZACJA
51°03’11.7″N 15°24’33.1″E

wczoraj…

obecnie

Skała – pałac

Posted in Pałac, Powiat lwówecki, Zamek  by robertsulik on wrzesień 16th, 2008

Skała (niem. Hohlstein)

LOKALIZACJA
51°09’31.2″N 15°35’29.3″E

wczoraj…

obecnie

Rząsiny – pałac

Posted in Pałac, Powiat lwówecki  by robertsulik on wrzesień 16th, 2008

Rząsiny (niem. Welkersdorf)

Renesansowy dwór wzniesiony w XVI wieku. W obecnej, klasycystycznej formie pochodzi on z I połowy XIX wieku. Jest to założenie prostokątne, trzykondygnacyjne z ryzalitem na osi, nakryte czterospadowym dachem. Do chwili obecnej zachował się szereg sklepionych sal parteru oraz renesansowe obramienia okien.

(za W. Bena, A. Paczos, „Dolina rzeki Kwisy”)

LOKALIZACJA
51°04’54.1″N 15°26’27.8″E

wczoraj…

obecnie

Przeździedza – pałac

Posted in Pałac, Powiat lwówecki  by robertsulik on wrzesień 16th, 2008

Przeździedza (niem. Dippelsdorf)

W latach 1312-1349 mieszkał tu rycerz Kitzold, wywodzący się z rodu Hochbergów. W dniu 29 października 1512 r. osadę od rodu Hoberg zakupiły siostry Benedyktynki z Lubomierza. Włączyły również do swoich dóbr przysiółek Lerchenberg – później nazywany Hochbergówką. Pod koniec XVII wieku we wsi wzniosły renesansowy dwór, który w 1707 r. został przebudowany na barokowy. Po pożarze Klasztoru w Lubomierzu w 1722 roku, stał on się schronieniem dla mniszek. Po kasacie w 1810 r. siostry nie opuściły jednak Przeździedzy, część z nich przeniosła się do Hochbergówki. Zamieszkiwały tu, aż do 1944 roku. W latach 1813 – 1850 właścicielem wsi był baron Reichenbach, kawaler Orderu Orła Czerwonego III kl. Wówczas w osadzie był pałac, 2 folwarki, szkoła katolicka, młyny, browar i gorzelnia, a mieszkańcy żyli głównie z tkactwa, rzemiosła i rolnictwa. W 1850 r. posiadłość zakupił Herman Neuning (Reuning), którego potomkowie zarządzali nią do 1929 r. kiedy to zmarł ostatni potomek rodu. W 1931 roku osadę nabył komornik Franz Bucholz. Mieszkał w pałacu wraz z rodziną, aż do końca II wojny światowej. Wiosną 1946 r. Bucholzowie, wraz z innymi Niemcami zostali wysiedleni.

(za http://www.wlen.org.pl)

LOKALIZACJA
51°03’11.7″N 15°41’09.0″E

wczoraj…

obecnie