cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Powiat Milicki | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Archive for the ‘Powiat milicki’ Category

Wziąchowo Wielkie – dwór

Posted in Dwór, Powiat milicki  by robertsulik on maj 26th, 2012

Wziąchowo Wielkie (niem. Groß Tschunkawe, Preußental)

Neoklasycystyczny dwór, tzw. „polski”, z XVIII wieku. We dworze obecnie mieści się hotel.

LOKALIZACJA
51°34’56.6″N 17°27’29.9″E

wczoraj…

obecnie

Wziąchowo Małe – pałac

Posted in Pałac, Powiat milicki  by robertsulik on maj 26th, 2012

Wziąchowo Małe (niem. Klein Tschunkawe, Preußenfeld)

Pałac z 1906 roku w miejscu starszego dworu zbudował Ernst von Heydebrand und der Lasa. Do ruin pałacu przylega rozległy park krajobrazowy, obecnie zaniedbany.

LOKALIZACJA
51°35’28.6″N 17°26’23.4″E

wczoraj…

obecnie

Wodników Górny – pałac

Posted in Pałac, Powiat milicki  by robertsulik on maj 26th, 2012

Wodników Górny (niem.Wiesenthal – Gut.)

W miejscu XVIII-wiecznego dworu stanowiącego własność rodziny von Gfug, w roku 1912 kolejni właściciele – rodzina von Schrape – zbudowali pałac. Budynek jest budowlą dwukondygnacyjną, założoną na planie prostokątna i przykrytą wysokim czterospadowym dachem. Obecnie stanowi własność prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania

LOKALIZACJA
51°36’35.1″N 17°28’16.5″E

Trzebicko – pałac

Posted in Pałac, Powiat milicki  by robertsulik on maj 26th, 2012

Trzebicko (niem. Strebitzko, Hochrode)

Na wschód od kościoła, po drugiej stronie drogi wiodącej z Cieszkowa, wśród masywu zieleni znajdują się pozostałości dawnego zespołu pałacowego. Początkami sięga on najprawdopodobniej XVII wieku. Na przełomie XVIII i XIX wieku był to klasycystyczny pałac murowany. Romantycznego charakteru średniowiecznej budowli nadała mu przebudowa w 2 połowie XIX.
Wśród drzew opuszczonego parku przeważają dęby skoncentrowane głównie na jego obrzeżach. Po jego południowej stronie znajduje się centralnie ukształtowana polana parkowa. Na dziedzińcu utworzony był rodzaj gazonu, oddzielonego od rezydencji wysokim podjazdem.

(za http://www.cieszkow.pl)

LOKALIZACJA
51°35’59.4″N 17°23’25.9″E

wczoraj…

obecnie

Sułów – pałac

Posted in Pałac, Powiat milicki  by robertsulik on maj 26th, 2012

Sułów (niem. Sulau) 

Pałac w Sułowie został wzniesiony w 1680 r. jako siedziba hrabiowskiego rodu Burghausów. Trójkondygnacyjna, trzytraktowa budowla założona została na planie prostokąta, z niewielkim ryzalitem na osi. Nakryta jest czterospadowym, łamanym dachem. Pomimo wielokrotnie przeprowadzanych przebudów, wystrój wnętrz oraz elementy zewnętrzne noszą ślady wczesnego baroku. Zachował się również rokokowy piec kaflowy z 2. połowy XVIII w. Rezydencja modernizowana była w XIX w. Przypałacowy, okazały park został założony w 1775 r. z inicjatywy Johana Sylviusa von Burghausa. Atrakcją parku był drewniany domek – pustelnia z drewnianą, naturalnej wielkości rzeźbą przedstawiającą mnicha – brata Laurenzo pochylonego nad Biblią (obecnie rzeźba znajduje się w jednym z warszawskich muzeów). W 1817 r., po śmierci Sylviusa – ostatniego z sułowskiej linii Burghausów, pałac odziedziczyła jego córka Julia, która wyszła za barona von Troschke. Nie mieszkali oni jednak w pałacu długo. W 1821 r. budowlę przejął hrabiowski rod von Schweinitz – Krein, w którego rękach pałac pozostał do 1945 r.

(za http://miliczdlawas.info/news/co-dalej-z-palacem-w-sulowie/)

LOKALIZACJA
51°30’00.9″N 17°09’59.5″E

wczoraj…

obecnie

Postolin – pałac

Posted in Pałac, Powiat milicki  by robertsulik on maj 26th, 2012

Postolin (niem. Postel)

Pałac zbudowany w latach 1880 – 1881 według projektu wrocławskiego budowniczego W.Wernick’iego.Styl neogotycki, wykonany z kamienia i cegieł. Dachy płaskie, kryte blachą. Budynek w kształcie litery „C” , z piętrowym frontonem. Podpiwniczony w częściach tylnych, z obszernym wejściem gospodarczym na zewnątrz. Inwestorem był drugi z kolei włodarz ziem postolińskich z rodziny von Salich – Rudolf Henryk, urodzony dnia 01 czerwca 1846 w posiadłości ojca w Jaszycach. Ożeniony w dniu 23 kwietnia 1875 roku w Berlinie z Matyldą Rozalią von Schlekall, wzbogacił się o niezłe wiano. Mieli troje dzieci: Rudolfa Maksymiliana (ur. 31.11.1875 r.)- następcę, Joannę Natalię (ur. 23.03.1877 r.) i Małgorzatę Matyldę (ur.06.02.1879 r.).
Pałac przetrwał stosunkowo mało zniszczony do końca II wojny światowej. Niestety stanowił istny „skład materiałów budowlanych” dla szabrowników z Wielkopolski.

(za http://www.postolin.pl)

LOKALIZACJA
51°28’31.9″N 17°14’12.5″E

wczoraj…

obecnie

Pakosławsko – pałac

Posted in Pałac, Powiat milicki  by robertsulik on maj 26th, 2012

Pakosławsko (niem. Bogislawitz)

Pałac zbudowany ok 1840 r. dla rodziny von Frankenberg. Stanowi własność prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania.

LOKALIZACJA
51°36’40.1″N 17°18’02.1″E

Miłosławice – dwór

Posted in Dwór, Powiat milicki  by robertsulik on maj 26th, 2012

Miłosławice (niem. Mislawitz, Schwertfelde)

Klasycystyczny dwór rodziny Sehler, zbudowany w początkach XIX w, przebudowywany w XX w. Stanowi własność prywatną i nie jest udostępniony do zwiedzania.

LOKALIZACJA
51°30’19.1″N 17°11’36.4″E

wczoraj…

obecnie

Milicz – zamek

Posted in Powiat milicki, Zamek  by robertsulik on maj 26th, 2012

Milicz (niem. Militsch)

Pierwsza wzmianka o grodzie milickim zamieszczona była w Bulli Innocentego II z 1136 r. Nazwa Milicz wg legendy pochodziła i oznaczała posiadłość rycerza Milika, inna mówi, że Milicz pierwotnie nazywał się Mielicz i nazwa może pochodzić od mielizn oraz brodów charakterystycznych dla tego terenu. Gród kasztelański, który od XI wieku położony był na głównym szlaku z Wrocławia do Wielkopolski i Bałtyku a w XII wieku otrzymał prawa kasztelańskie. Dekret biskupi z 1223 r. określa gród jako siedzibę parafii. W roku 1358 biskupstwo wrocławskie sprzedało gród wraz z całą kasztelanią księciu oleśnickiemu Konradowi I, za panowania tej dynastii wybudowany został zamek otoczony później fosą. W roku 1492 po śmierci Konrada Białego ostatniego z Piastów oleśnickich miasto przechodzi pod panowanie niemieckiego szlachcica Zygmunta Kurzbacha. Milicz był pustoszony przez liczne zawieruchy wojenne i maszerujące tędy wojska, zamek wielokrotnie płonął. Po pożarze w 1797 r. ówcześni właściciele zamku Maltzanowie przenieśli się do nowo wybudowanego pałacu, a zamek przeznaczyli na przędzalnię bawełny oraz farbiarnię sukna. Od połowy XIX w. zamek popadał w coraz większa ruinę. Niedawno naukowcy z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego prowadząc badania, odkryli wiele ważnych faktów, świadczących o wyjątkowej wartości zamku w historii regionu i Polski. Obecnie jednak ruiny są w bardzo złym stanie i nie można ich zwiedzać.

(za http://www.parki.org.pl/parki-dworskie-i-przypalacowe/zespol-palacowo-parkowy-w-miliczu)

LOKALIZACJA
51°31’53.9″N 17°16’07.2″E

wczoraj…

obecnie

Milicz – pałac

Posted in Pałac, Powiat milicki  by robertsulik on maj 26th, 2012

Milicz (niem. Militsch)

Pałac klasycystyczny wybudowany został w latach 1790-99 według K.G.Geisslera dla Joachima von Maltzana. W skład kompleksu pałacowego wchodziły: dom zajezdny z wewnętrznym dziedzińcem herbowym, oficyna pałacowa, stróżówka, stajnie, ujeżdżalnie koni i rozbudowane na przełomie XIX i XX wieku. Pałac należy do nielicznych tego rodzaju budowli na Dolnym Śląsku, swoim wyglądem nawiązuje do Pałacu Sanssouci i Nenes Palais w Poczdamie. Dziedziniec rezydencji otwiera brama ozdobiona pseudoklasycznymi posągami nimf w kąpieli. Na dziedzińcu znajduje się fontanna w stylu secesyjnym z 1910 r. wykonana przez C. Paczka-Wagner oraz dwa posągi koni wykonane z brązu. Przy budynku znajduje się posąg “odpoczywającego pięściarza”, będący kopią rzeźby hellenistycznej. Budowlę zaprojektowano na planie wydłużonego prostokąta z bogatą dekoracją klasycystyczną. Fronton wychodzi na południe tak, że w ciągu słonecznego dnia wszystkie sale są oświetlone. Pod dużą kopułą znajduje się owalna sala rycerska ozdobiona jońskimi kolumnami (obecnie aula szkoły). Na parterze mieścił się salon renesansowy z marmurowym portalem (obecnie czytelnia i galeryjka), zdobiły go stare i bardzo cenne gobeliny. W salach pałacu przebywali zaproszeni przez Joachima Karola hrabiego Maltzana w 1813 r. król Prus Fryderyk Wilhelm III i car rosyjski Aleksander I, którzy przygotowywali koalicję antynapoleońską. Wewnątrz pałacu znajduje się dziedziniec zwany herbowym, gdyż w jego ścianach umieszczono przeniesione z zamku kamienne herby właścicieli a na środku stoi posąg młodego myśliwego. Obecnie budynki pałacu stanowią siedzibę Zespołu Szkół Leśnych. Zespół Pałacowy otacza park o powierzchni ok. 50 ha, założony na przełomie XVII i XIX w. w stylu angielskim, jest to jeden z pierwszych na Dolnym Śląsku park tego rodzaju. Oprócz bogatej szaty roślinnej znajdowały się w nim grobowce, kamienne latarnie, drewniane mosty, budowle przypominające starożytne ruiny.

(za http://www.parki.org.pl/parki-dworskie-i-przypalacowe/zespol-palacowo-parkowy-w-miliczu)

LOKALIZACJA
51°31’48.7″N 17°16’01.1″E

wczoraj….

obecnie