cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Powiat Trzebnicki | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Archive for the ‘Powiat trzebnicki’ Category

Psary – pałac

Posted in Pałac, Powiat trzebnicki  by robertsulik on maj 30th, 2017

Psary (niem. Hünern)

LOKALIZACJA
51°10’55.0″N 17°02’19.9″E

wczoraj…

obecnie

Czachowo – pałac

Posted in Pałac, Powiat trzebnicki  by robertsulik on maj 30th, 2017

Czachowo (niem. Tschachawe)

Pałac zbudowany w końcu XIX wieku przez rodzinę von Dazur. W połowie lat 20-tych ubiegłego stulecia był przez kilka lat własnością rodziny von Richthofen aby w latach 30-tych stać się własnością rodziny von Kissling – znanych wrocławskich browarników. Obecnie jest własnością prywatną.

LOKALIZACJA
51°17’46.4″N 17°07’44.5″E

wczoraj…

obecnie

Żmigród – pałac

Posted in Pałac, Powiat trzebnicki  by robertsulik on Listopad 18th, 2011

Żmigród (niem. Trachenberg)

Pierwsza murowana warownia w tym miejscu powstała najprawdopodobniej w XIV w. Obiekt ten posiadał wieżę, mury i fosę. Należał on naprzemiennie do biskupów wrocławskich, książąt oleśnickich oraz stanowił własność rycerską.
W latach 1579 i 1605 zamek trawiły pożary. W okresie wojny trzydziestoletniej został przebudowany na twierdzę. Nowi właściciele obiektu (od 1641 r.)– rodzina von Hatzfeldt – w latach 80. XVII wieku zburzyła jednak fortyfikacje i wzniosła barokowy pałac. Jako pierwszy element barokowej przebudowy wzniesiono w 1683 r. kaplicę pałacową wg projektu włoskiego mistrza budownictwa Carlo Rossi’ego, która poświęcona została św. Georgowi (św. Jerzemu).
Następnie cesarski mistrz budownictwa Christoph Hackner zaprojektował główny korpus pałacu, który powstał w latach 1706-1708. Nowy pałac był dwupiętrową trzyskrzydłową barokową budowlą pokrytą dachem mansardowym. Dach otrzymał wówczas dodatkowo wieżyczkę z otwartą latarnią i barokową kopułą. W środkowej części pałacu znajdowała się duża, bogato wyposażona sala balowa. W dolnej kondygnacji skrzydła wschodniego znajdowała się kancelaria książęca, na górnej pokoje mieszkalne.
Kolejny okres rozbudowy przypadł na lata 1762-1765, kiedy to na polecenie Franza Adriana von Hatzfeldt do barokowego pałacu Hacknera przyłączono 96-metrowe klasycystyczne południowe skrzydło projektowane przez późniejszego dyrektora Królewskiego Wyższego Urzędu Budowlanego w Berlinie Carla Gottharda Langhansa. W środkowej części tego skrzydła znajdowała się sala (znana jako „Wielka Sala” lub „Biała Sala”) na uroczystości z wielką kopułą. Właśnie w niej w 1813 r. ustalono tzw. Protokół Żmigrodzki z planem wojennym walki przeciwko Napoleonowi. Była to letnia część pałacu, a wraz z nią obiekt liczył 130 m długości.
Lata 1874-1875 przyniosły kolejny okres rozbudowy żmigrodzkiego pałacu. Wówczas w tylnej części barokowego pałacu Hacknera dobudowano rząd pokoi tak, że budowla ta mniej więcej podwoiła się. Ponadto, zgodnie z duchem epoki, barokowej fasadzie tego obiektu nadano wystrój neorenesansowy i zbudowano duży hall wejściowy.
Okazała rezydencja Hatzfeldtów została spalona w styczniu 1945.

(za http://www.zpk-zmigrod.eu)

LOKALIZACJA
51°28’56.7″N 16°54’59.4″E

wczoraj…


obecnie

Raszowice – dwór

Posted in Dwór, Powiat trzebnicki  by robertsulik on Listopad 18th, 2011

Raszowice (niem. Raschewitz)

Dwór zbudowany ok. 1844 r. gdy właścicielem był Pilasty, gruntownie przebudowany ok. 1860 r., następnie ponownie przebudowany w 1900 r. Budynek na rzucie „L” korpus główny piętrowy, skrzydło wschodnie parterowe. Korpus siedmioosiowy, szczyty czteroosiowe, skrzydło trzyosiowe. Na korpusie dach czterospadowy kryty dachówką, na skrzydle taras z wejściem z piętra, otoczony balustradą. Gzyms cokołowy, międzykondygnacyjny, wieńczące i częściowo podokienny parteru. Okna i blendy w profilowanych obramowaniach, w szczytach pod oknami piętra prostokątne płyciny z dekoracjami w tynku, o motywach roślinnych. W fasadzie płytki ryzalit środkowy.

(za http://www.prusice.pl)

LOKALIZACJA
51°26’05.0″N 16°48’23.2″E

wczoraj…

obecnie

Piotrkowice – pałac

Posted in Pałac, Powiat trzebnicki  by robertsulik on Listopad 18th, 2011

Piotrkowice (niem. Groß Peterwitz)

Pałac wzniesiony ok. 1630 r., (architekt nieznany) gdy właścicielem był Jan von Studnitz/Sturnitz, za czasów jego żony/córki Anny Marii hrabiny von Colonn rozbudowany przybrał formę barokową w latach 1670-1693, (rozbudowany w latach 1670 -1693 r. gdy właścicielką wsi była wdowa po Leonardzie Skopp von Heitzendorf oraz jej kolejni mężowie hrabia Colona i hrabia von Maltzan – właściciel stanowego księstwa milickiego).
Budynek jest wybitnym przykładem baroku, prostokątny, trzytraktowy, czterokondygnacyjny, ośmioosiowy, w szczytach czteroosiowy, murowany z kamienia i cegły, tynkowany, nakryty dachem mansardowym z powiekami. Parter boniowany, piętra dzielone pilastrami wspartymi na gzymsie międzykondygnacyjnym, na całej długości bogato dekorowane warkoczami roślinnymi z elementami figuralnymi oraz girlandami. Bogato wielostopniowy gzyms wieńczący z fryzem roślinnym. Między oknami pięter płyciny z liśćmi akantu. Wystrój pałacu wykazuje cechy warsztatów sztukatorów włoskich, które działały na śląsku na przełomie XVII i XVIII w. Na elewacji zachowane w dobrym stanie unikatowe w Europie Środkowej sztukaterie w stylu północno-włoskiego, toskańskiego baroku. Autorem wystroju zewnętrznego budowli – dekoracji elewacji o czesko-włoskim charakterze, był prawdopodobnie Giovanni Simonetti (autor zdobienia kaplicy św. Elżbiety w katedrze wrocławskiej i giełdy w Lipsku).
Od południa podjazd arkadowy nakryty dachem prawie płaskim, od północy wejścia przez arkadowy portyk, na którym znajduje się taras widokowy. We wnętrzu na parterze sień sklepiona kolebkowo z ornamentem okuciowym. Na pierwszym i drugim piętrze stropy drewniane polichromowane. Od frontu i ogrodu tarasy wsparte na arkadach. W części pomieszczeń parteru sklepienia renesansowe, na wyższych kondygnacjach bogato zdobione renesansowymi malowidłami belki stropowe. W 1787 r. rezydencję przejęła rodzina von Danckelmann (pozostała w ich rękach do końca II wojny światowej). W XIX w. pałac został częściowo odrestaurowany jednak nie zatarł cech stylowych. Obok pałacu powstała wówczas neogotycka zabudowa gospodarcza – stajnia, ujeżdżalnia, spichlerz, cielętnik, obory i browar. Pierwotny park założony w dobie baroku ok. 1830 r. przekształcono park w stylu angielskim. W jego północnej części wzniesiono neogotyckie mauzoleum rodowe w 1850 r., murowane, tynkowane, z neogotycką dekoracją, na rzucie krzyża. Środek wyższy o krótszych ramionach z narożnikami zwieńczonymi niegdyś iglicami. Od południa kruchta z ostrołukowym portalem i herbem rodu von Danckelmann. Boczne skrzydła nieci niższe z oknami w formie wolego oka. Wieńczące fryzy arkadowe: w skrzydłach bocznych półkoliste, w części wyższej ostrołukowe. Po drugiej stronie parku (pierwotnie stał przed ujeżdżalnią), znajduje się pomnik ku czci poległych w I wojnie światowej przedstawicieli gmin Piotrkowice. Zachował się kamień z napisem „1914-1918 GEFALIENEN HELDEN DIE DANKBARE GEMEINDE GROSS PETERWITZ” oraz kamień z nazwiskami poległych i duży blok bez napisów. Po II wojnie światowej w budynku urządzono m.in. PGR, mleczarnię i szkołę.

(za http://www.prusice.pl)

LOKALIZACJA
51°24’45.6″N 16°50’11.5″E

wczoraj…


obecnie

Łapczyce – dwór

Posted in Dwór, Powiat trzebnicki  by robertsulik on Listopad 18th, 2011

Łapczyce (niem. Zerra)

Obecny pałac powstał prawdopodobnie w końcu XIX. Niewątpliwie budynek wzniesiono w miejscu wcześniejszego założenia wzmiankowanego już w połowie XVII stulecia. Pałac jest murowany z cegły, na planie prostokąta z dobudówką od strony elewacji wschodniej

LOKALIZACJA
51°27’05.0″N 16°50’13.8″E

obecnie

Krościna Mała – dwór

Posted in Dwór, Powiat trzebnicki  by robertsulik on Listopad 18th, 2011

Krościna Mała (niem. Klein Krutschen)

Dwór z końca XIX w. eklektyczny z cechami neorenesansu, parterowy z suterenami, prostokątny, siedmioosiowy, murowany, tynkowany. Gzyms cokołowy i wieńczący z łezkami, pod nim fryz z ornamentem meandrowym. Płytkie ryzality: w elewacjach długich trzyosiowe, w szczytach jednoosiowe, wszystkie z trójkątnymi frontonami z dekoracjami sztukatorskimi roślinnych motywach. Wejście oraz okna w ryzalitach ujęte w pilastry z kompozytowymi głowicami, wspierającymi arkadowe obramowania. Pod częścią okien płyciny, a nad nim profilowany gzyms. Pozostałe okna prostokątne w profilowanych obramieniach z kluczami dekorowanymi kwiatami sztukateryjnymi. Wejście główne przez taras przed ryzalitem północnym, otoczony balustradą z tralkami, nakryty dwuspadowym daszkiem wspartym na ozdobnych, drewnianych słupach i pięknymi dekoracjami ciesielskimi o motywach roślinnych.

(za http://www.prusice.pl)

LOKALIZACJA
51°22’23.7″N 16°56’40.0″E

Górowo – dwór

Posted in Dwór, Powiat trzebnicki  by robertsulik on Listopad 18th, 2011

Górowo (niem. Konradswaldau)

Pałac zbudowany ok. 1800 r. gdy właścicielem był J.Adolf von Knobelsdorf, gruntownie przebudowany ok.1871 r. na zlecenie Karola Fryderyka von Culmitza wg projektu Wassermana. Budynek na rzucie prostokąta, piętrowy z poddaszem z dwoma węższymi skrzydłami parterowymi z poddaszami, przebudowanymi w szczytach. Korpus ośmioosiowy, skrzydła dwuosiowe. Dachy mansardowe, na korpusie czterospadowy, na skrzydłach dwuspadowe z naczółkami. Gzymsy wieńczące, okna obramowane z uszakami. W fasadzie wschodniej podjazd a nad nim taras wsparty na czterech kolumnach doryckich i dwóch półkolumnach z bogatym belkowaniem. Między oknami parteru i piętra ozdobne płyciny. W elewacji ogrodowej taras wsparty na trzech kwadratowych słupach, w narożniku północno zachodnim parterowy ryzalit pięcioboczny. W korpusie po dwie duże mansardy z potrójnymi oknami, z zaokrąglonymi ścianami szczytowymi z naczółkami od frontu przerwanymi z falistymi spływami, od parku z trójkątnymi z oculusami. Między mansardami po dwie zamknięte półkoliście lukarny okien strychu. W skrzydłach okna mansard zamknięte półkoliście. W miejscowości zachowała się stara zabudowa mieszkaniowa, wiele domów z przełomu XIX/XX w. Częściowo zachowany zespół podworski.

(za http://www.prusice.pl)

LOKALIZACJA
51°22’01.5″N 16°48’03.8″E

wczoraj…


obecnie

Wisznia Mała – pałac

Posted in Pałac, Powiat trzebnicki  by robertsulik on wrzesień 8th, 2010

Wisznia Mała (niem. Wiese)

Barokowa siedziba szlachecka w Wiszni Małej istniała już w XVIII wieku. W jej miejscu po 1836 roku nowy właściciel majątku Eduard Friedrich von Löbbecke ufundował klasycystyczną rezydencję. Pałac murowany, potynkowany, założony na planie prostokąta, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym. Fasada (elewacja wschodnia) dziewięcioosiowa, z centralnym głównym wejściem ozdobionym czterokolumnowym portykiem wgłębnym. Od północy parterowa dobudówka z niewielkim balkonem. Elewacja ogrodowa (zachodnia) podobnie jak fasada dziewięcioosiowa. W centralnej części elewacji ogrodowej trzyosiowy ryzalit o podziałach pilastrowych zamknięty trójkątnym naczółkiem. Elewacje o skromnej dekoracji zachowały gzyms między kondygnacyjny i wieńczący. Nad częścią otworów okiennych prostokątne nadokienniki. Wnętrza pałacu zapewne w znacznym stopniu przekształcone po 1945 roku w wyniku adaptacji budynku na cele oświatowe. Na zachód od rezydencji rozciąga się rozległy park krajobrazowy. Od południa i wschodu do zespołu pałacowo-parkowego przylegają zabudowania mieszkalne i gospodarcze dawnego folwarku.
Rodzina Löbbecke wywodzi się z miasta Iserlon z Westfalii. Jan Melchior w poł. XVIII w. założył Dom Handlowy Gebr. Löbbecke & Co. Jego syn Karol Dytryk jedną z faktorii ulokował we Wrocławiu. Były to czasy, gdy coraz szybciej rozwijał się przemysł. Rodzina zainwestowała w koleje i huty. Przyniosło im to niemałe zyski i… w 1840 r. w uznaniu zasług dla Królestwa Prus tajny radca komercyjny Fryderyk Edward z Wrocławia uzyskał szlachectwo. Przed jego nazwiskiem pojawiło się — wówczas przez wielu upragnione — słówko „von”.
Nowo nabyte szlachectwo należało poprzeć stosowną posiadłością ziemską. Kupił majątki koło Trzebnicy w miejscowiści Wiese ( Wisznia Mała) na Dolnym Śląsku oraz Gwoździany na Górnym Śląsku. Zarządcą ustanowił zięcia Gotfryda von Lückena. Fryderyk Edward zmarł we Wrocławiu jesienią 1870 r.
W Gwoździanach po Fryderyku Edwardzie von Löbbecke zamieszkała jego najmłodsza córka Waleska, która urodziła się w Wiszni Małej (dawniej Wiese) Miała wtedy 30 lat. Od dziesięciu była żoną Gotfryda von Lückena. Jego rodzina była nieporównywalnie starszego szlachectwa aniżeli jej. Wywodzili się z Meklemburgii i ich genealogia sięga XV w. Na pocz. XIX w. małżeństwo Gotfryda i Waleski zostałoby uznane za mezalians, ale kilkadziesiąt lat później było akceptowalne. Gotfryd początkowo występował jako pełnomocnik generalny krewnych żony. Wkrótce został faktycznym właścicielem majątku. Prawdopodobnie to on zdecydował o budowie pałacu w znanej nam dziś formie.
Wśród dzieci Gotfryda i Valeski najstarszy Eberhard (zm. 1925 r.) w latach 1896-1904 sprawował funkcję starosty lublinieckiego. Młodsi służyli w armii. Rudolf Leopold (zm. 1907 r.) był rotmistrzem i dowódcą szwadronu w Regimencie Przybocznym Huzarów Nr 1, a Teodor (zm. 1925 r.) — majorem w Regimencie Huzarów Nr 3. Obydwaj zostali Kawalerami Honoru Zakonu Joannitów (protestancki odpowiednik katolickiego Zakonu Maltańskiego). Gotfryd i Valeska zmarli na przełomie kwietnia i maja 1902 r. Ona niecałe cztery tygodnie po nim.
Potomkowie Gotfryda i Waleski von Lücken w czasach nam współczesnych spowinowacili się z europejskimi dynastiami. Jutta von Lücken, córka Rudolfa Leopolda, wyszła za mąż za hrabiego Alfreda von Ortenburga. Jej córka Ilka von Ortenburg została żoną księcia Jana von Oldenburga (wnuka ostatniego panującego wielkiego księcia Oldenburga Fryderyka Augusta II). Ich z kolei córka, Elika von Oldenburg, w 1997 r. poślubiła arcyksięcia Jerzego Habsburga, młodszego syna Ottona von Habsburga, ostatniego następcy tronu Austro-Węgier. Gdyby nadal istniały Austro-Węgry, a w Wiedniu panował cesarz Austrii, to jego najbliższą bratową byłaby właśnie Elika, wnuczka panny Ilki von Lücken, której dziadkowie Gotfryd i Waleska, (która urodziła się w swoim domu rodzinnym, a obecnie budynku szkoły ) mieszkali w pałacu w Gwoździanach.

(za http://zspwiszniamala.pl)

LOKALIZACJA
51°15’22.8″N 17°02’59.0″E

wczoraj…

obecnie

Strzeszów – pałac

Posted in Pałac, Powiat trzebnicki  by robertsulik on wrzesień 8th, 2010

Strzeszów (niem. Striese)

Prawdopodobnie w miejscu dzisiejszego pałacu znajdował się już wcześniej drewniany dwór obronny.
W 1559 r. nabył go od księcia Oleśnickiego późniejszy starosta generalny księstwa wrocławskiego, Nicolaus II von Rehdiger. był to jedynie zastaw, ale juź w 1567 r. przeszedł na jego własnośc. Stąd teź na prawym skrzydle elewacji od zachodniej strony widnieje ozdobna data. W tym samym roku Rehdiger na miejscu ksiąźęcego dworu zbudował pałac otoczony fosą. W 1588 r. utworzył tu fideikomis i w tej rodzinie majątek pozostał do 1904 r.,kiedy zmarł Albrecht Rehdiger.
W czasie ich panowania pałac został przebudowany i rozbudowany w latach 1650 – 1660, a następnie dwukrotnie uszkodzony i splądrowany przez wojska rosyjskie w czasie wojny siedmioletniej (1756 – 1763). Odbudowano go, a w latach 1900 – 1902 powiększono i przebudowano w stylu neobarokowym. W takiej postaci pałac istnieje do dziś.
Po śmierci Albrechta Rehdiger, jego siostra Elisa wyszła za Karla von Witzendorff. W efekcie, właścicielem Strzeszowa został pułkownik Hans von Witzendorff. W 1941 r. przekazał on majątek synowi Gotthardowi. W 1945 r. pułkownik został zamordowany przez Rosjan, a pałac stał się siedzibą kwatery głównej wojsk radzieckich.

(za http://www.palac-strzeszow.pl)

LOKALIZACJA
51°14’45.4″N 17°00’47.0″E

wczoraj…

obecnie