cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Powiat Zgorzelecki | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Archive for the ‘Powiat zgorzelecki’ Category

Studniska Dolne – pałac

Posted in Pałac, Powiat zgorzelecki  by robertsulik on lipiec 26th, 2015

Studniska Dolne (niem. Nieder Schönbrunn)

LOKALIZACJA
51°06’14.1″N 15°04’15.8″E

wczoraj…

obecnie

Żarki Średnie – pałac

Posted in Pałac, Powiat zgorzelecki  by robertsulik on maj 28th, 2010

Żarki Średnie (niem. Sohra)

LOKALIZACJA
51°12’30.6″N 15°03’28.7″E

wczoraj…

obecnie

Lasów – pałac

Posted in Pałac, Powiat zgorzelecki  by robertsulik on maj 28th, 2010

Lasów (niem. Lissa)

Zespół Pałacowo-Parkowy w Lasowie znajduje się 10 km od Zgorzelca na trasie Zgorzelec-Zielona Góra.W 1590 roku Kaspar II von Fuerstenau zbudował pałac jako swoją rezydencję.Przez stulecia pałac zmieniał właścicieli i podlegał przebudowom.Około 1670 roku wejście główne zostało ozdobione portalem z herbami Nostitz-Landskron. W XVII wieku kolejne przebudowy zmieniały jego formę renesansową na barokową. Przez stulecia pałacowe progi gościły wiele znakomitych postaci: Jakub Boehme, Fryderyk II Hohenzollern, Feldmarszałek Leopold von Daun.

(za http://www.palaclasow.zinfo.pl)

LOKALIZACJA
51°13’35.9″N 15°01’48.2″E

wczoraj…

obecnie

Żarska Wieś – pałac

Posted in Pałac, Powiat zgorzelecki  by admin on wrzesień 27th, 2008

Żarska Wieś (niem. Florsdorf)

Barokowy pałac we wsi jest obecnie całkowicie zrujnowany. Został on zbudowany około 1740 r. przez Jana Bartłomieja von Gehlera z wykorzystaniem murów wcześniejszego dworu. W wieku XIX wykonano wystrój wnętrz i dobudowano ryzalit z klatką schodową. Dużą wartość przyrodniczą posiada pobliski park podworski utworzony jeszcze w XVIII stuleciu. Jeden z rosnących w nim dębów szypułkowych ma ponad 5 m obwodu.
W 1813 r., czyli w czasie toczących się na Łużycach wojen napoleońskich, miejscowość wielokrotnie była opanowywana przez Prusaków, Francuzów i Rosjan. Po bitwie nad Kaczawą wycofujący się żołnierze francuscy obrabowali ze złotej biżuterii i innych precjozów miejscową dziedziczkę von Brase. W ostatnich miesiącach II wojny światowej w pałacu w Żarskiej Wsi ukrywano bezcenne zbiory rzeźb i obrazów średniowiecznych. Przechowywano tu także 17 tys. tomów z tzw. Biblioteki Milicha z Goerlitz.

(za Waldemar Bena, „Polskie Górne Łużyce”)

LOKALIZACJA
51°11’32.0″N 15°06’02.9″E

wczoraj…

obecnie

Skrzydlice – dwór sołtysa

Posted in Dwór, Powiat zgorzelecki  by admin on wrzesień 27th, 2008

Skrzydlice (niem. Kundorf)

Mała wieś położona na północ od Zawidowa, której początki sięgają czasów słowiańskich sprzed kolonizacji niemieckiej. Przed ostatnią wojną, podczas czyszczenia z mułu dwóch wiejskich stawów, odkryto wielkie, nieociosane kamienie ułożone w geometryczne figury (trójkąty i kwadraty). Nazwano je Pogańskimi Kamieniami. Pomimo żmudnych badań archeologicznych nie potrafiono odpowiedzieć na pytanie w jakim celu i przez kogo Pogańskie Kamienie zostały ustawione.
W źródłach pisanych Skrzydlice pojawiają się w XIV w. Zapewne pierwszym wiejskim sołtysem czy też sędzią był Cunrad lub Kunert, co znalazło odzwierciedlenie w przedwojennej nazwie wsi – Cundorf (Kundorf).
W przeszłości miejscowość miała bardzo często tych samych właścicieli, co leżący niedaleko Ksawerów (Świechów). W 1423 r. panem wsi tytułował się rycerz von Storm. Później Skrzydlice były własnością takich rodów, jak von Gersdorf, von Eberhardt, von Rindfleisch, von Lutz, von Ziegler – Klipphausen, von Schindel, von Dóbschitz i innych.
Wieś bardzo zniszczyła wojna trzydziestoletnia (1618-1648). Szczególnymi okrucieństwami wsławili się tutaj żołnierze szwedzcy. W 1632 r. miejscową ludność zdziesiątkowała zaraza. Jeśli w początkach wojny we wsi znajdowało się 12 gospodarstw kmiecych, 3 zagrodnicze i 2 chałupnicze, to pod jej koniec stało pustką 5 kmiecych i 1 zagrodnicze gospodarstwo. Po 1648 r. w związku z przymusową rekatolizacją krajów habsburskich w Skrzydlicach zanotowano niewielki napływ egzulantów z północnych Czech (5 rodzin).
W latach 1761-1762 na leżach zimowych przebywali tu żołnierze cesarskiego korpusu generała Becka: portugalscy kirasjerzy i sascy grenadierzy.
W 1845 r. we wsi wykazywane są 43 domostwa, 5 rzemieślników i 9 czynnych krosien tkackich. Skrzydlice zelektryfikowano w 1912 r., zaś w latach 30. w ramach walki z bezrobociem, do wsi doprowadzono, wodociąg z Zawidowa.

(za Waldemar Bena, „Polskie Górne Łużyce”)

LOKALIZACJA
51°02’18.3″N 15°03’53.0″E

Radomierzyce – pałac

Posted in Pałac, Powiat zgorzelecki  by admin on wrzesień 27th, 2008

Radomierzyce (niem. Radmeritz)

Zespół pałacowy mieści się na wyspie, otoczonej szeroką fosą. Wodę pokonać można jedynie przez kamienny most, który prowadzi do okazałej barokowej bramy ozdobionej herbem von Ziglerów – fundatorów pałacu.
Pałac na wodzie ma bogatą historię i już sam ten fakt zachęca do przyjrzenia mu się bliżej i odwiedzenia tego urokliwego miejsca. Obok kościoła wznosi się, ukończone w 1732 barokowe mauzoleum.
Obok pałacu i mauzoleum kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła należy do najcenniejszych zabytków tej wioski. Świątynia katolicka istniała już w XIII wieku.
Jej pierwszym patronem był Święty Jerzy. Kościół podlegał proboszczowi w Niedowie. W roku 1620 powstała samodzielna parafia. Stary kościół spłonął 5 maja 1686 roku. Odbudowa bryły kościoła rozpoczęła się w 1702 roku a zakończyła w 1713 roku. Fundatorem odbudowy kościoła był Joachim Zygmunt von Ziegler – Klipphausen. Obok kościoła znajduje się mauzoleum, którego budowę zakończono w 1732 roku. Między poszczególnymi fundatorami toczyły się spory na temat kościelnej wieży. Zaciągane były rady u wybitnych, w ówczesnych czasach, specjalistów. Wreszcie w 1708 zawieszono w wieży kościoła 3 dzwony odlane przez ludwisarza z Drezna, Michała Weinholda. W 1713 roku wokół świątyni powstał mur cmentarny, w który wbudowano nagrobek rycerza „de Losowa” – jest to najstarszy nagrobek w Polsce południowo – zachodniej.
(http://www.gmina.zgorzelec.pl/)

LOKALIZACJA
51°03’18.0″N 14°57’58.8″E

wczoraj…

obecnie

Pokrzywnik – dwór

Posted in Dwór, Powiat zgorzelecki  by admin on wrzesień 27th, 2008

Pokrzywnik (niem. Stangenhain)

Dwór z XIX wieku.
Pokrzywnik jest niewielką wioską położoną na Równinie Zgorzeleckiej nieopodal stawów jędrzychowicko-łagowskich. Do 1945 r. wieś nazywała się Stangenhain, natomiast krótko po II wojnie światowej – Laskowice. Miejscowość swój początek zawdzięcza folwarkowi, który istniał tu od co najmniej drugiej połowy XV w. Rada miejska Zgorzelca przekazywała ów folwark w lenno. W 1463 r. jako miejscowego lennika podaje się Michała Schwartze, zaś w roku 1472 r. Hanusza Swartczena. W 1845 r. Pokrzywnik stanowił własność szpitala Najświętszej Marii Panny w Zgorzelcu (hospicjum to działało w nadnyskim grodzie od 1489 r.).

(za Waldemar Bena, „Polskie Górne Łużyce”)

LOKALIZACJA
51°10’27.0″N 15°05’18.2″E

wczoraj…

obecnie

Mikułowa – dwór

Posted in Dwór, Powiat zgorzelecki  by admin on wrzesień 27th, 2008

Mikułowa (niem. Nikolausdorf)

Pałac z końca XVIII wieku, przebudowany w latach 1886 i 1925.

LOKALIZACJA
51°04’52.7″N 15°06’59.5″E

wczoraj…

obecnie

Łomnica – pałac

Posted in Pałac, Powiat zgorzelecki  by admin on wrzesień 27th, 2008

Łomnica (niem. Lomnitz)

Pałac o cechach barokowych, eklektycznych i neogotyckich. Kiedy powstał pierwszy dwór w Łomnicy dokładnie nie wiadomo, ale 25 lipca 1739 r. został on niemal doszczętnie zniszczony przez pożar. Odbudował go i powiększył Jan Jerzy von Seidel, ówczesny właściciel majątku. Budowla otrzymała wówczas rzut zbliżony do litery L. Obecna forma pałacu jest wynikiem przebudowy z lat 1841-1844, kiedy to budynek podwyższono o jedną kondygnację i dobudowano wieżę południowo-zachodnią. W XIX stuleciu elewacje pałacowe otrzymały wystrój eklektyczny i neogotycki. Do pałacu przylega park z pięknym starodrzewem. Przedwojenne przewodniki zwracały uwagę na znajdujące się w parku stare rzeźby oraz mauzoleum, po którym obecnie nie ma prawie śladu. Historia mauzoleum w parku łomnickim sięga połowy XIX w. Pierwszy spoczął w nim właściciel tutejszych dóbr, baron Hans Schimmelpenning von der Oye zmarły, w 1849 r. Trzy lata później w mauzoleum pochowano małżonkę barona, Marię Schimmelpenning von der Oye. 9 października 1852 r. została ona uduszona we własnej w sypialni pałacowej. Mordu dokonało kilku chłopów, w tym chałupnik Bergmann z Łomnicy.

(za Waldemar Bena, „Polskie Górne Łużyce”)

LOKALIZACJA
51°03’25.8″N 15°00’16.7″E

wczoraj…

obecnie

Łagów – pałac

Posted in Pałac, Powiat zgorzelecki  by admin on wrzesień 27th, 2008

Łagów (niem. Leopoldshain)

Średniowieczny dwór otoczony rozległymi lasami i licznymi stawami rybnymi. Obiekt powstał w 1581 roku z polecenia Michała Endera von Sercha. W pierwszym ćwierćwieczu na terenie posiadłości dwór mieścił bibliotekę, zbrojownię, kolekcję monet oraz dwa wielkie kredensy.
Łagowski dwór z racji bliskości Zgorzelca i komfortowego umeblowania był często odwiedzany przez władców, arystokratów i wysokich oficerów. W latach 1780-1782, a później w XIX wieku zostawał poddawany licznym renowacjom. Ostatniego remontu dokonał obecny właściciel, który otworzył tu Hotel Park. Kolejny właściciel nadał pałacowi nazwę „Hotel Arizona”….
(http://www.gmina.zgorzelec.pl/)

LOKALIZACJA
51°10’10.3″N 15°02’22.8″E

wczoraj…

obecnie