cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Miasto Wrocław | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Archive for the ‘miasto Wrocław’ Category

Świniary – pałac

Posted in miasto Wrocław, Pałac  by robertsulik on luty 23rd, 2012

Świniary (niem. Weidenhof, Schweinern)

Pałac wybudowano w 1845 r. w północno-wschodniej części wsi – między korytem Widawy (zasypanym w XX w.) a Młynówką. Jego fundatorem był hrabia Bernhard zu Stolberg-Stolberg. Dawniej mieścił się tam trzyskrzydłowy zamek. Projekt przygotował radca budowlany Fleischinger, który wzorował się na angielskim neogotyku. Budynek miał 3 skrzydła, 3 kondygnacje i 2 masywne wieże zakończone płaskimi dachami. Rozbudowa o kolejne piętrowe skrzydło (zachodnie) to dzieło hrabiego Arthura von Henckel-Donnersmarck. Pałac znajdował się na lekkim wzniesieniu, z trzech stron otaczała go Widawa i jej boczna odnoga – fosa. Od frontu założono ogród ozdobny, najprawdopodobniej kwiatowy, z którego można było wejść do pomieszczeń pałacowych korzystając z lustrzanych schodów z ażurową metalową balustradą. Na ośmiobocznej wieży mógł się znajdować taras widokowy.
W 1895 r. pałac wykupiło miasto. Dwa lata później budowlę wykorzystano na ośrodek dla rekonwalescentów, uprzednio po raz kolejny go przebudowując (głównie instalacje i klatki schodowe).

(za http://spacerempowroclawiu.pl)

LOKALIZACJA
51°11’53.5″N 16°58’47.9″E

wczoraj…

obecnie

Leśnica (Wrocław) – zamek

Posted in miasto Wrocław, Zamek  by admin on wrzesień 27th, 2008

Leśnica (niem. Deutsch Lissa)

Za murem zamkowym na terenie parku stoi zamek – na jego miejscu w końcu XII w., istniał gród obronny, w którym 7 XII 1201 r. zmarł książę Bolesław Wysoki, wnuk Bolesława Krzywoustego. Jedna z siedzib Henryka I Brodatego i kasztelana, po 1290 r. własność mieszczan wrocławskich. Patrycjusz wrocławski za zezwoleniem królewskim w 1420 r. buduje zamek ceglany, złożony z dwóch budynków mieszkalnych, z dziedzińcem pośrodku i wieżą od frontu. Była to warownia otoczona fosą z przerzuconym nad nią mostem zwodzonym. W latach 1520-1550 został przebudowany na renesansowy pałac, a w 1621 r. otoczony niskim murem z bastejami. Kolejna przebudowa w stylu barokowym następuje w latach 1735-1740 wg proj. Krzysztofa Hacknera. Przebudowa polega na nadaniu rezydencji renesansowej cech barokowych. Budowla otrzymała boniowany cokół, wielkie podziały pilastrowe, łamany dach i balkonowy portal kolumnowy. W dekoracji wnętrz zamku leśnickiego obserwujemy odchodzenie od architektonicznej artykulacji ku dekoracji ramowej dzielącej płaszczyzny ścian na pannoaux w delikatną dekorację roślinną i rocaille. Sufity uzyskują asymetryczną dekorację o motywach rocaille. Dekorację wnętrz wykonali: snycerz Ehbish, sztukator Christian Koch i kamieniarze: Jan Jerzy Orth z Wrocławia i Henryk Calame z Poczdamu. W 1945 r. zamek spłonął. Został odbudowany w latach 1966-68. Stanowi on obecnie trzypiętrowy czworobok z wieżyczkami na narożach. W trakcie odbudowy natrafiono na gotyckie mury i stropy średniowiecznego zamku. W leśnickim zamku oprócz wymienionego już Bolesława Wysokiego często przebywał jego syn Henryk Brodaty, Henryk Pobożny i Bolesław Rogatka, a w 1324 r. ostatni Piast wrocławski Henryk VI podejmował swojego spadkobiercę Jana, króla Czech. W 1621 r. odwiedził zamek król Maciej II, tutaj przebywał kilkakrotnie również Fryderyk II, z tej racji wrocławski malarz Adolf Menzel zajął się posiadłością dojrzawszy w niej godny pędzla temat. Zamek kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli, należał m.in. do banków, Hornigów, a potem do starosty austriackiego von Forno, którego bezwzględności należy przypisać tragiczne wydarzenie stabłowickie z 1653 r., kiedy to zmasakrowano chłopów protestujących przeciwko odebraniu kościołów gminom protestanckim. Jak każdy szanujący się stary zamek – ma też zamek leśnicki swojego ducha. Jest nim, cieszący się niegdyś złą sławą w okolicy, starosta von Forno, którego duch błąka się po wnętrzach. Zamek otoczony jest pięknym parkiem krajobrazowym założonym pod koniec XVIII w. na wysokim brzegu Bystrzycy.

(za Jerzy Maciejewski, „Rowerem z Wrocławia”)

LOKALIZACJA
51°08’46.4″N 16°52’14.0″E

wczoraj…

obecnie