cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Owiesno – zamek | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Owiesno – zamek

Posted in Powiat dzierżoniowski, Zamek  by robertsulik on Wrzesień 8th, 2008

Owiesno (niem. Habendorf)

Owiesno jako niewielka osada, a raczej gród obronny, powstało w XIII wieku. Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych pochodzi z 1260 roku, a nazwa miejscowości brzmiała wówczas Ovesnovo. Według tradycji gród należał do templariuszy, którzy właśnie w Owieśnie założyć mieli jeden ze swych legendarnych zamków.
Nieznane są dokładne późniejsze dzieje grodu. Wiadomo, że w wieku XIV był już opuszczony, a w jego pobliżu zbudowano zamek na dość oryginalnym planie, zbliżonym do koła. Zamek otoczony był fosą oraz dwoma liniami murów, wewnątrz znajdował się wielokątny dziedziniec, a nad całością dominowała potężna wieża. W XVII wieku budowla została dość poważnie przebudowana, kolejna ingerencja w architekturę obiektu miała miejsce w wieku XVIII. Wówczas zamek otrzymał wygląd barokowej rezydencji pałacowej. Trzykondygnacyjna budowla posiadała 60 pokoi urządzonych z gustem, a niekiedy i z przepychem. Owiesno znane było także z otaczającego pałac ogrodu oraz parku, który razem z fosą używaną rekreacyjnie do pływania łódkami, stanowił ciekawe założenie.
(za http://dolnyslask.poland.com/zabytki/palace_i_dwory/palac_w_owiesnie/)

LOKALIZACJA
50°38’56.6″N 16°41’10.3″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.