cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Szymanów – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Szymanów – pałac

Posted in Pałac, Powiat świdnicki  by admin on wrzesień 26th, 2008

Szymanów (niem. Simsdorf)

Szymanów – stara posiadłość rycerska od średniowiecza należała do wielu rodów rycerskich m.in. Czettritzów, Zedlitzów, Ladskcronów. Jednak był to wyłącznie teren folwarczny, który podlegał majoratowi w pobliskim Dobromierzu. Pierwotna budowla wzniesiona pośród założeń gospodarczych początkowo pełniła funkcje myśliwskiego dworku, a z czasem także letniej rezydencji. Walory rekreacyjne okolicy docenił Erwin von Seherr-Thoss z którego inicjatywy (ok. 1880 r.) przebudowano stary, dość archaicznej konstrukcji budynek na pałac w stylu klasycystycznym. W tym też czasie uporządkowano otoczenie tworząc nieregularne założenie parkowo – ogrodowe. Pałac stał się głównym elementem zespołu położonego na granicy Siodłkowic i Szymanowa.
Budowla wzniesiona w stylu klasycystycznym w swym głównym planie nawiązuje do centralnych rozwiązań palladiańskich m.in Villa Rotonda, Villa Trissino odwołując sie jednak pośrednio poprzez angielskie redakcje do projektów Lorda Burlingtona.
Obiekt charakteryzuje się dość zwartą, choć zróżnicowaną bryłą główną, ujętą addycyjnie niższymi przybudówkami. Charakterystycznym wyróżnikiem będącym cytatem z willi włoskich jest dość mocno wyładowany na fasadzie kolumnowy portyk w którego tympanonie umieszczono żeliwną płytę z herbem rodziny von Seherr-Thoss. W elewacji ogrodowej wypracowano częściowo wysuniętą oś w formie płytkiego ryzalitu, przed którym nadbudowano mały taras.
Wnętrze stanowi najbardziej charakterystyczny element budowli – poprzez brak poziomych podziałów powstała centralna sala w kształcie dwukondygnacyjnej rotundy z wolnostojącymi kolumnami na plintach, o jońskich głowicach. Kolumny podtrzymują galerię z balustradą obiegającą salę na wysokości drugiej kondygnacji, tworząc obejście i łącznik z pomieszczeniami w bocznych dobudówkach. W ścianach narożnych, drugiej kondygnacji galerii wypracowano nisze, które naprzemiennie spełniają funkcję sześciu otworów komunikacyjnych i sześciu drzwi pozornych. Komunikacja w pałacu odbywa się poprzez symetrycznie konstruowane, dwie główne klatki schodowe ujmujące w narożach salę rotundową. Niewątpliwie pałac w Szymanowie należy do niewielu tego typu obiektów na Dolnym Śląsku, i pomimo swej niewielkiej skali, jest ważnym przyczynkiem do badań nad architekturą klasycystyczną XIX wieku.

(za Marek Stadnicki, „Piękne, malownicze, urzekające…”)

LOKALIZACJA
50°53’50.1″N 16°15’46.8″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.