cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Wiśniowa – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Wiśniowa – pałac

Posted in Pałac, Powiat świdnicki  by admin on wrzesień 26th, 2008

Wiśniowa (niem. Rothkirschdorf)

Założenie dworskie w Wiśniowej – położone centralnie na Równinie Świdnickiej – pobudowane zostało na skraju skarpy, nad przepływająca nieopodal rzeką Bystrzycą – Wiarygodne informacje odnoszące sie do założenia – istniejącego w miejscu obecnego pałacu – pochodzą z XVI i końca XVIII wieku, a dotyczą transakcji kupna dóbr przez Theodora von Le Beau de Nantes. W roku 1872 cały majątek – łącznie z pobliskim Bagieńcem – nabywa z drugiej ręki Karl August von Zeidlitz und Leipe, inicjator wzniesienia pałacu w obecnej formie.
Wyróżnić można dwie fazy powstawania założenia: w pierwszej w latach 1872-1885, powstał korpus główny z ryzalitem wejściowym, okrągłą wieżą w północnym narożu i małą wieżyczką od strony zachodniej. Datę ukończenia uwieczniono w półkolistym naczółku zamykającym szczyt na zwieńczeniu ryzalitu. Etap drugi objął prace prowadzone w obecnej południowo – zachodniej części obiektu – zakończone w roku 1899, co zostało „odnotowane” na płycinie ponad oknem trzeciej kondygnacji wieży od strony frontowej.
Bryła w swym dość zróżnicowanym rzucie zachowuje zasadniczy podział na dwie części – dwa skrzydła – z których główne charakteryzuje się dwukondygnacyjnym rozplanowaniem. Dominantą jest pięciokondygnacyjna, cylindryczna wieża zwieńczona stożkowym hełmem. Przeciwwagą – budowaną na zasadzie różnicowania opozycji – jest wieża założona w części południowo-zachodniej na rzucie prostokąta zwieńczona giętą kopułą z latarnią. Elewacje są dość mocno rozbudowane i malarsko rozrzeźbione. Fasada posiada znaczące wyróżniki, którymi prócz wież jest ryzalit na osi korpusu głównego. Przyziemie ryzalitu opracowane zostało dość mocnym hołdowaniem, z szeroko prutym otworem wejściowym zamkniętym łukiem o obniżonej strzałce. Drugą kondygnację zdominowaną przez duże okno, zamyka szczyt z półkolistym naczółkiem, ujęte wolutowymi spływami. Także pozostałe elewacje cechuje duża doza „malarskiej w swej formie neorenesansowej artykulacji w edycji francuskiej”.
Zachowane wyposażenie – dekoracja sztukatorska, kasetonowe stropy, arkady na filarach – stylistycznie jednorodne, bazując na gotowych wzornikach – wzbogaca te wnętrza, tworząc swoisty klimat i niepowtarzalną atmosferę.
Stan obecny zabytku daleko odbiega od założonego i zrealizowanego pierwowzoru, jednak i dziś widoczna jest ta dawna świetność całości aranżacji, a nawet poszczególnego, niewielkiego detalu.

(za Marek Stadnicki, „Piękne, malownicze, urzekające…”)

LOKALIZACJA
50°52’59.8″N 16°30’10.7″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.