Radomierzyce – pałac
Radomierzyce (niem. Radmeritz)
Zespół pałacowy mieści się na wyspie, otoczonej szeroką fosą. Wodę pokonać można jedynie przez kamienny most, który prowadzi do okazałej barokowej bramy ozdobionej herbem von Ziglerów – fundatorów pałacu.
Pałac na wodzie ma bogatą historię i już sam ten fakt zachęca do przyjrzenia mu się bliżej i odwiedzenia tego urokliwego miejsca. Obok kościoła wznosi się, ukończone w 1732 barokowe mauzoleum.
Obok pałacu i mauzoleum kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła należy do najcenniejszych zabytków tej wioski. Świątynia katolicka istniała już w XIII wieku.
Jej pierwszym patronem był Święty Jerzy. Kościół podlegał proboszczowi w Niedowie. W roku 1620 powstała samodzielna parafia. Stary kościół spłonął 5 maja 1686 roku. Odbudowa bryły kościoła rozpoczęła się w 1702 roku a zakończyła w 1713 roku. Fundatorem odbudowy kościoła był Joachim Zygmunt von Ziegler – Klipphausen. Obok kościoła znajduje się mauzoleum, którego budowę zakończono w 1732 roku. Między poszczególnymi fundatorami toczyły się spory na temat kościelnej wieży. Zaciągane były rady u wybitnych, w ówczesnych czasach, specjalistów. Wreszcie w 1708 zawieszono w wieży kościoła 3 dzwony odlane przez ludwisarza z Drezna, Michała Weinholda. W 1713 roku wokół świątyni powstał mur cmentarny, w który wbudowano nagrobek rycerza „de Losowa” – jest to najstarszy nagrobek w Polsce południowo – zachodniej.
(http://www.gmina.zgorzelec.pl/)
LOKALIZACJA
51°03’18.0″N 14°57’58.8″E
wczoraj…
obecnie