cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Radomierzyce – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Radomierzyce – pałac

Posted in Pałac, Powiat zgorzelecki  by admin on wrzesień 27th, 2008

Radomierzyce (niem. Radmeritz)

Zespół pałacowy mieści się na wyspie, otoczonej szeroką fosą. Wodę pokonać można jedynie przez kamienny most, który prowadzi do okazałej barokowej bramy ozdobionej herbem von Ziglerów – fundatorów pałacu.
Pałac na wodzie ma bogatą historię i już sam ten fakt zachęca do przyjrzenia mu się bliżej i odwiedzenia tego urokliwego miejsca. Obok kościoła wznosi się, ukończone w 1732 barokowe mauzoleum.
Obok pałacu i mauzoleum kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła należy do najcenniejszych zabytków tej wioski. Świątynia katolicka istniała już w XIII wieku.
Jej pierwszym patronem był Święty Jerzy. Kościół podlegał proboszczowi w Niedowie. W roku 1620 powstała samodzielna parafia. Stary kościół spłonął 5 maja 1686 roku. Odbudowa bryły kościoła rozpoczęła się w 1702 roku a zakończyła w 1713 roku. Fundatorem odbudowy kościoła był Joachim Zygmunt von Ziegler – Klipphausen. Obok kościoła znajduje się mauzoleum, którego budowę zakończono w 1732 roku. Między poszczególnymi fundatorami toczyły się spory na temat kościelnej wieży. Zaciągane były rady u wybitnych, w ówczesnych czasach, specjalistów. Wreszcie w 1708 zawieszono w wieży kościoła 3 dzwony odlane przez ludwisarza z Drezna, Michała Weinholda. W 1713 roku wokół świątyni powstał mur cmentarny, w który wbudowano nagrobek rycerza „de Losowa” – jest to najstarszy nagrobek w Polsce południowo – zachodniej.
(http://www.gmina.zgorzelec.pl/)

LOKALIZACJA
51°03’18.0″N 14°57’58.8″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.