cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Stara Kraśnica – pałac i dwór | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Stara Kraśnica – pałac i dwór

Posted in Dwór, Pałac, Powiat złotoryjski  by admin on Wrzesień 27th, 2008

Stara Kraśnica (niem. Alt Schönau)

Niegdyś jedna z najpiękniejszych i największych rezydencji w tej części Śląska. Obecnie w ruinie. Architektem, który ją zbudował w 1622 r. był prawdopodobnie Adalbert – autor przebudowy zamku w Świnach. Pierwszym właścicielem był Johann Sigmund von Schweinich. Obecnie pozostały tylko mury zewnętrzne, fragmenty sklepień w przyziemiu, portal zwieńczony podwójnym fryzem z herbami i kamienne opaski kamienne.
W zbudowanej obok willi-pałacu z 1902 r. zachowały się dekoracyjne szczyty i obramienia okienne oraz elementy zdobnicze elewacji. Po pożarze w latach 90-tych obiekt nie został odbudowany.
Zespół pałacowy otoczony był murem obronnym, z którego zachował się fragment z basteją zwieńczoną blankami. Zarówno w murze jak i w bastei zobaczyć można strzelnice kluczowe w kamiennych obramieniach. Uwagę zwraca manierystyczna brama zwieńczona bogato zdobionym tympanonem.

(za http://www.centrumswierzawa.pl/sokolowiec)

LOKALIZACJA
51°00’35.0″N 15°54’01.8″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.