cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Łukaszowice – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Łukaszowice – pałac

Posted in Pałac, Powiat wrocławski  by robertsulik on Marzec 20th, 2016

Łukaszowice (niem. Grunau)

W centrum wsi znajduje się zespół podworski. Pod koniec XVIII w. dobra należały do gen. von Luttwitza, który nabył majątek od von Hengela. W 1830 r. właścicielem był Unverricht, który sprzedał go Karlowi Antonowi von Wallenberg. Od 1918 r. należał do Gottfrieda von Lievas.
Pierwotnie, dwór z 1836 r. posiadał cechy klasycystyczne. Obecny wygląd otrzymał po przebudowie w 1918 r. Jest to piętrowa budowla, wysoko podpiwniczona na rzucie prostokąta o 5-osiowych elewacjach z dachem płaskim, przechodzącym w czterospadowy z powiekami. Gzyms cokołowy i wieńczący. Okna obramowane. Lizeny narożne i w fasadzie wydzielające środkowe osie. Nad frontowym wejściem, wmurowane dwie tarcze herbowe (prawdopodobnie rodów: von Wallenberg i von Lievas). W elewacji ogrodowej taras wsparty na słupach, pod nim wejście.

(za ,,Inwentaryzacja krajoznawcza województwa wrocławskiego”)

LOKALIZACJA
51°00’42.4″N 17°05’07.7″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.