cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Mrozów – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Mrozów – pałac

Posted in Pałac, Powiat średzki  by robertsulik on Maj 16th, 2009

Mrozów (niem. Nippern)

Pierwotny pałac powstał w XVIII wieku, ale około 1860 roku został przebudowany w stylu neogotyku angielskiego. Budynek znajduje się po wschodniej stronie drogi prowadzącej do Wojnowic i otoczony jest pięknym parkiem, w którym zachowało się średniowieczne grodzisko – być może dawna siedziba ówczesnych właścicieli miejscowości.
Dwukondygnacyjny pałac wzniesiono na planie prostokąta, na wysokim cokole. Monumentalności budowli dodaje wysoka, pięciokondygnacyjna wieża w narożniku południowo-wschodnim, postawiona na planie kwadratu. Niezmiernie ciekawym rozwiązaniem architektonicznym jest wtopienie w narożnik między wieżą, a główną bryłą pałacu baszty na planie koła, która przewyższa samą wieżę. Wszystkie te elementy zwieńczone są blankami, które nawiązują do architektury obronnej. Podobne rozwiązanie widać chociażby na budowlach bloku śródrynkowego w Środzie Śląskiej.
Główne wejście do pałacu znajduje się po stronie południowej. Nad wejściem widnieje tarcza herbowa. Natomiast w południowej ścianie wieży wybudowano niszę, w której umieszczono rzeźbę rycerza z mieczem i tarczą. Z kolei od strony północnej (parkowej) zorganizowano drugie wejście, bardzo ciekawie obudowane pod względem architektonicznym. Obudowę tę stanowi loggia, przed którą znajduje się niewielki taras, na który wiodą schody wejściowe.

(za http://sroda.express-miejski.pl)

LOKALIZACJA
51°11’13.2″N 16°47’23.5″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.