cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Kwietno – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Kwietno – pałac

Posted in Pałac, Powiat średzki  by robertsulik on Luty 21st, 2010

Kwietno (niem. Blumenrode)

Wieś Kwietno powstała w XIV wieku. Po raz pierwszy wymieniona jest w 1335 roku pod nazwą Blumrode. Można by ją przetłumaczyć jako Kwietna Ruda, a chodzi generalnie o miejsce wykarczowane pod nowe osadnictwo. Mniej więcej sto lat później wybudowano kościół, zniszczony później przez wojska napoleońskie, a pod koniec XIX wieku odbudowany z inicjatywy Carla Scheiblera. To on właśnie jest także twórcą miejscowego pałacu – obecnie perełki ziemi średzkiej.
Carl Scheibler to syn jednego z największych przemysłowców XIX wieku o tym samym imieniu – właściciela zakładów włókienniczych w Łodzi. Jego rodzina pochodziła z Nadrenii. Po wypracowaniu fortuny młodszy Carl udał się za swoją siostrą Emmą, osiadłą wcześniej w Chwalimierzu, i w pobliskim Kwietnie wzniósł wspaniały pałac.
Wybudował go w latach 1891-1892 w tak zwanym stylu neorenesansu niderlandzkiego (chodzi o jeden z ważniejszych kierunków architektury XIX wieku, nawiązujący do sztuki renesansu). W Polsce jednym z najznamienitszych przykładów tego typu budowli jest Hotel Europejski w Warszawie, zbudowany na początku 2. połowy XIX wieku.

(za http://sroda.express-miejski.pl)

LOKALIZACJA
51°10’20.8″N 16°28’02.3″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.