cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Döbschütz – zamek | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Döbschütz – zamek

Posted in Dolny Śląsk w Saksonii, Zamek  by robertsulik on maj 29th, 2010

Döbschütz

Dzieje rezydencji szlacheckiej sięgają XII wieku. Dobra te od 1174 roku należały do króla czeskiego Władysława II. Od 1280 roku majątek stał się własnością rodziny Debschitz. Prawdopodobnie od nazwiska rodziny pochodzi nazwa tego miejsca. W XVI wieku Döbschütz przeszedł w ręce rodziny von Gersdorff, a w 1581 do rodziny Fuerstenau.
W XVII wieku dobra zakupił Lausitzer Scores Castle Döbschütz i ustanowił tu więzienie oraz przytułek. Plan ten jednak nie wszedł w fazę realizacji i po kilku latach majątek został ponownie sprzedany.
Obecny wygląd zamek zawdzięcza pruskiemu ministrowi wojny feldmarszałkowi Albrechtowi Theodorowi Emilowi Graf von Roon, który nabył Döbschütz w roku 1876. Zamek otrzymał schodkowy szczyt i bogato zdobiony portal. Wraz z sąsiednim majątkiem Krobnitz, Döbschütz wszedł do fundacji rodziny.
Po II wojnie światowej, w ramach reformy rolnej, majątek został upaństwowiony, a pałac służył jako schronisko dla uchodźców. Dziś ponownie jest własnością prywatną.
Początkowo zamek posiadał formę zamkniętego czworoboku z wewnętrznym dziedzińcem i był otoczony fosą, przez którą przerzucono dwa mosty zwodzone rozebrane w 1800 roku i zastąpione mostami kamiennymi. W trzypiętrowym południowym skrzydle zachowała się w piwnicy stara kuchnia i piekarnia.
Portal wejściowy zdobi herb rodu z Debschitz. Zachodnie skrzydło zamku zostało rozebrane w 1800 roku, dzięki czemu dziedziniec otwiera się na zewnętrzny ogród. Na wschód od zamku rozciąga się obszerny teren zabudowań gospodarczych.

LOKALIZACJA
51°11’23.2″N 14°45’27.6″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.