cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Świniary – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Świniary – pałac

Posted in miasto Wrocław, Pałac  by robertsulik on luty 23rd, 2012

Świniary (niem. Weidenhof, Schweinern)

Pałac wybudowano w 1845 r. w północno-wschodniej części wsi – między korytem Widawy (zasypanym w XX w.) a Młynówką. Jego fundatorem był hrabia Bernhard zu Stolberg-Stolberg. Dawniej mieścił się tam trzyskrzydłowy zamek. Projekt przygotował radca budowlany Fleischinger, który wzorował się na angielskim neogotyku. Budynek miał 3 skrzydła, 3 kondygnacje i 2 masywne wieże zakończone płaskimi dachami. Rozbudowa o kolejne piętrowe skrzydło (zachodnie) to dzieło hrabiego Arthura von Henckel-Donnersmarck. Pałac znajdował się na lekkim wzniesieniu, z trzech stron otaczała go Widawa i jej boczna odnoga – fosa. Od frontu założono ogród ozdobny, najprawdopodobniej kwiatowy, z którego można było wejść do pomieszczeń pałacowych korzystając z lustrzanych schodów z ażurową metalową balustradą. Na ośmiobocznej wieży mógł się znajdować taras widokowy.
W 1895 r. pałac wykupiło miasto. Dwa lata później budowlę wykorzystano na ośrodek dla rekonwalescentów, uprzednio po raz kolejny go przebudowując (głównie instalacje i klatki schodowe).

(za http://spacerempowroclawiu.pl)

LOKALIZACJA
51°11’53.5″N 16°58’47.9″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.