cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Piotrkowice – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Piotrkowice – pałac

Posted in Pałac, Powiat trzebnicki  by robertsulik on listopad 18th, 2011

Piotrkowice (niem. Groß Peterwitz)

Pałac wzniesiony ok. 1630 r., (architekt nieznany) gdy właścicielem był Jan von Studnitz/Sturnitz, za czasów jego żony/córki Anny Marii hrabiny von Colonn rozbudowany przybrał formę barokową w latach 1670-1693, (rozbudowany w latach 1670 -1693 r. gdy właścicielką wsi była wdowa po Leonardzie Skopp von Heitzendorf oraz jej kolejni mężowie hrabia Colona i hrabia von Maltzan – właściciel stanowego księstwa milickiego).
Budynek jest wybitnym przykładem baroku, prostokątny, trzytraktowy, czterokondygnacyjny, ośmioosiowy, w szczytach czteroosiowy, murowany z kamienia i cegły, tynkowany, nakryty dachem mansardowym z powiekami. Parter boniowany, piętra dzielone pilastrami wspartymi na gzymsie międzykondygnacyjnym, na całej długości bogato dekorowane warkoczami roślinnymi z elementami figuralnymi oraz girlandami. Bogato wielostopniowy gzyms wieńczący z fryzem roślinnym. Między oknami pięter płyciny z liśćmi akantu. Wystrój pałacu wykazuje cechy warsztatów sztukatorów włoskich, które działały na śląsku na przełomie XVII i XVIII w. Na elewacji zachowane w dobrym stanie unikatowe w Europie Środkowej sztukaterie w stylu północno-włoskiego, toskańskiego baroku. Autorem wystroju zewnętrznego budowli – dekoracji elewacji o czesko-włoskim charakterze, był prawdopodobnie Giovanni Simonetti (autor zdobienia kaplicy św. Elżbiety w katedrze wrocławskiej i giełdy w Lipsku).
Od południa podjazd arkadowy nakryty dachem prawie płaskim, od północy wejścia przez arkadowy portyk, na którym znajduje się taras widokowy. We wnętrzu na parterze sień sklepiona kolebkowo z ornamentem okuciowym. Na pierwszym i drugim piętrze stropy drewniane polichromowane. Od frontu i ogrodu tarasy wsparte na arkadach. W części pomieszczeń parteru sklepienia renesansowe, na wyższych kondygnacjach bogato zdobione renesansowymi malowidłami belki stropowe. W 1787 r. rezydencję przejęła rodzina von Danckelmann (pozostała w ich rękach do końca II wojny światowej). W XIX w. pałac został częściowo odrestaurowany jednak nie zatarł cech stylowych. Obok pałacu powstała wówczas neogotycka zabudowa gospodarcza – stajnia, ujeżdżalnia, spichlerz, cielętnik, obory i browar. Pierwotny park założony w dobie baroku ok. 1830 r. przekształcono park w stylu angielskim. W jego północnej części wzniesiono neogotyckie mauzoleum rodowe w 1850 r., murowane, tynkowane, z neogotycką dekoracją, na rzucie krzyża. Środek wyższy o krótszych ramionach z narożnikami zwieńczonymi niegdyś iglicami. Od południa kruchta z ostrołukowym portalem i herbem rodu von Danckelmann. Boczne skrzydła nieci niższe z oknami w formie wolego oka. Wieńczące fryzy arkadowe: w skrzydłach bocznych półkoliste, w części wyższej ostrołukowe. Po drugiej stronie parku (pierwotnie stał przed ujeżdżalnią), znajduje się pomnik ku czci poległych w I wojnie światowej przedstawicieli gmin Piotrkowice. Zachował się kamień z napisem „1914-1918 GEFALIENEN HELDEN DIE DANKBARE GEMEINDE GROSS PETERWITZ” oraz kamień z nazwiskami poległych i duży blok bez napisów. Po II wojnie światowej w budynku urządzono m.in. PGR, mleczarnię i szkołę.

(za http://www.prusice.pl)

LOKALIZACJA
51°24’45.6″N 16°50’11.5″E

wczoraj…


obecnie

Comments are closed.