cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Krośnice – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Krośnice – pałac

Posted in Pałac, Powiat milicki  by robertsulik on Maj 26th, 2012

Krośnice (niem. Kraschnitz)

Pałac został wybudowany ok. 1785 roku przez rodzinę Reichenbachów z Goszcza. Dwór był wtedy jednopiętrowy i znacznie mniejszy niż jest obecnie. Pod ich zarządzaniem pozostał przez sześćdziesiąt lat. 22 lipca 1845 roku majątek nabył od hrabiego Heinricha pochodzący z Westfalii hrabia Adelberdt von der Recke von Volmerstein. Założyciel Fundacji, która zaczęła organizować pracę krośnickiej lecznicy. W tym samym roku pałac został przebudowany z barkowego w stylu neorenesansowy. Stylistyka neorenesansowa owego budynku prawdopodobnie została zaczerpnięta ze wzorów włoskich. Był to największy na owe czasy pałac na tych terenach, ustępujący jedynie siedzibie w Brzostowie.
Po śmierci hrabiego zarządzanie pałacem przejęli jego potomkowie. Syn Wernera Leopold junior był inicjatorem ostatniej przebudowy pałacu. Miała ona miejsce w latach 1927-1929. Architektem owej przebudowy był Hans Thomas z wrocławskiego oddziału Bund Deutscher Architekten. Thomas odszedł od dotychczas praktykowanej nowoczesnej architektury i przebudował siedzibę w stylu neoklasycyzmu pruskiego.
W architekturze pałacu można wydzielić elementy historyzujące oraz modernistyczne, między którymi Hans Thomas starał się znaleźć kompromis Architekt stworzył specyficzny styl łączący w sobie zarówno modernizm, jak i neoklasycyzm. Potrafił wyodrębnić wspólne cechy tych kierunków, nadając pałacowi w Krośnicach oryginalny i niepowtarzalny kształt.

(za http://www.krosnice.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=69&dzialy=&akcja=artykul&artykul=183)

LOKALIZACJA
51°28’46.6″N 17°21’05.9″E


 

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.