cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Dąbrowica – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Dąbrowica – pałac

Posted in Pałac, Powiat jeleniogórski  by robertsulik on Wrzesień 9th, 2008

Dąbrowica (niem. Eichberg)

Dwór zbudowano prawdopodobnie już w drugiej połowie XVI w., początkowo jako siedzibę dla zarządcy dóbr. W roku 1597 pałac wraz z wsią zakupił Nickel von Zedlitz, późniejszy właściciel Wojanowa i Madejowej. Po jego śmierci w 1616 r. Dąbrowica przypadła rodzinie von Borowitz. Prawdopodobnie w tym czasie obiekt nie posiadał wyraźnych cech reprezentacji i służył celom administracyjno-gospodarczym. Dzieje dąbrowickiego majątku są w źródłach lepiej uchwytne dopiero od wieku XVIII. Kolejnymi właścicielami były rodziny: von Carwarth do 1723 roku, von Frankenberg do 1747 roku i od 1750 aż do roku 1817 rodzina von Buchs. Barokizacji został poddany ok. 1751 r., jak o tym zaświadczała data na zachowanym do niedawna portalu. W XIX w. kolejnymi właścicielami pałacu były rodziny von Rothkirch od roku 1817, von Decker od 1859 roku, a od 1917 r. rodzina von Mitscher. Przebudowa starego dworu w modnym stylu neogotyku tudorowskiego musiała nastąpić około roku 1835. Obiekt został dostosowany do pełnienia nowej funkcji letniego pałacyku, podobnie jak wcześniej uczyniono to w przypadku innych rezydencji będących pod wpływem rodziny króla Prus.
Budowla nosiła cechy architektury neogotyckiej i eklektycznej. Bryła wznosiła się do wysokości trzech kondygnacji. Na osi istniał częściowo zachowany portyk wejściowy z tarasem na górze, a po bokach czworokątna wieża i czworokątna przypora naśladująca wieżyczkę.

(za W. Kapałczyński, A. Kotlarski, „Zabytki Jeleniej Góry i powiatu”)

LOKALIZACJA
50°53’46.5″N 15°48’25.6″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.