cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Janowice Wielkie – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Janowice Wielkie – pałac

Posted in Pałac, Powiat jeleniogórski  by robertsulik on wrzesień 9th, 2008

Janowice Wielkie (niem. Jannowitz)

Pierwszy dwór obronny otoczony fosą zbudowali Schaffgotschowie w latach 1608-09. Wkrótce, podczas wojny 30-letniej, budynek został spalony przez przechodzących tędy Szwedów. Tuż po zakończeniu działań wojennych odbudowano go, a w kolejnych wiekach był kilkakrotnie przebudowywany. Dzisiejsza bryła to efekt właśnie tych przebudów i remontów. Z zewnątrz budynek wraz z zabudowaniami gospodarczymi prezentuje się schludnie, a uwagę zwraca przede wszystkim okrągła baszta i fragmenty murów o konstrukcji murowano-szkieletowej.
Wokół pałacu znajduje się niewielki, ale gustownie urządzony park z pomnikowymi drzewami. Rosną tu obok potężnych dębów i lip, także buki, kasztanowce i jesiony. Ścieżki poprowadzono po pagórkowatym terenie, w którym znać jeszcze ślady dawnego zagospodarowania w postaci stawów i punktów widokowych.
(za http://dolnyslask.poland.com/zabytki/palace_i_dwory/palac_w_janowicach_wielkich/)

LOKALIZACJA
50°52’55.2″N 15°55’26.3″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.