cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Mysłakowice – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Mysłakowice – pałac

Posted in Pałac, Powiat jeleniogórski  by robertsulik on Wrzesień 9th, 2008

Mysłakowice (niem. Erdmannsdorf)

Pierwszy dwór, w miejscu dzisiejszej budowli wznieśli Kalkreuthowie pod koniec XVIII w. Był to skromny budynek barokowy na rzucie podkowy. W 1818 r. feldmarszałek hr. von Gneisenau odkupił dwór i zlecił jego przebudowę. Dobudowano werandę o 5 drzwiach i podwyższono mury o pół piętra. W tej postaci pałac przetrwał ponad 20 lat. W 1832 r. król pruski F. Wilhelm III odkupił pałac od wdowy i przeznaczył go na swoją letnią rezydencję. W tym czasie zmieniono tylko umeblowanie a komnaty dostosowano do wymogów monarchy.
Dopiero jego syn F. Wilhelm IV w latach 1842 – 44, dokonał daleko idącej przebudowy. Projekt wykonał K.Schinkiel, szczegóły opracował A. Stuller, budowę zaś nadzorował Hamann. Dobudowano 8-boczną wieżę o wysokości 30 m, salę balową i całość podniesiono o pół piętra uzyskując kolejną kondygnację. Pałac otrzymał neogotycki wystrój architektoniczny. We wnętrzu było wiele obrazów malowanych na szkle, pałacu zaś strzegli dwaj halabardziści wykonani przez Vogta z Wrocławia w 1845 r.
Pałac był rezydencją 2 królów i 2 cesarzy niemieckich. Po I wojnie światowej cesarz Wilhelm II abdykował i sprzedał pałac. Po II wojnie pałac uległ wielkiej dewastacji, dopiero w 1950 r. przebudowano go na szkołę.

(informacja za www.myslakowice.pl)

LOKALIZACJA
50°50’40.5″N 15°46’46.4″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.