cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Siedlęcin – wieża rycerska | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Siedlęcin – wieża rycerska

Posted in Dwór, Powiat jeleniogórski, Zamek  by robertsulik on wrzesień 9th, 2008

Siedlęcin (niem. Boberröhrsdorf)

Budowę gotyckiej wieży rozpoczęto najprawdopodobniej około 1313 r. na zlecenie księcia jaworskiego Henryka I. Pierwotnie wieża miała cztery kondygnacje, z czego dwie dolne przeznaczone były na pomieszczenia gospodarcze, natomiast trzecią i czwartą zajmowali właściciele. Około roku 1345 powstały ścienne polichromie, zlokalizowane na trzeciej kondygnacji w wielkiej auli. Malowidła wykonane zostały w technice al secco – farba nakładana była na wyschnięty tynk. Wyjątkowa jest też ich tematyka, bowiem nawiązują do legendy rycerza Sir Lancelota. Wieża w 1368 r. została sprzedana przez wdowę po Bolku II, księżną Agnieszkę. Nowym właścicielem został rycerz Jenschin von Redern i do połowy XV w. wieża była w posiadaniu tego rodu.
Przebudowa wieży miała miejsce w 1575 r., kiedy to dobudowano najwyższą kondygnację. Od 1732 do 1945 roku budowla znajdowała się w rękach rodu Schaffgotschów.

LOKALIZACJA
50°56’05.5″N 15°41’08.2″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.