cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Warta Bolesławiecka – dwór | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Warta Bolesławiecka – dwór

Posted in Dwór, Powiat bolesławiecki  by robertsulik on wrzesień 8th, 2008

Warta Bolesławiecka (niem. Alt Warthau)

Wieś powstała w związku z istniejącym tu zamkiem – strażnicą ważnego traktu handlowego, (Wysoka Droga – stąd nazwa, niem. Alt Warthau). W XIV w. wydobywano w okolicy złoto (wzmianka w przywileju górniczym księcia – księstwo świdnicko – jaworskie [Bolko II] z 1346 r.), później rudy miedzi (aż do naszego wieku) i skały – (wapień), z których wypalano wapno i piaskowiec na kamień budowlany. Po raz pierwszy wymieniono wieś w 1217 r.
W 1541 r. dla Hansa von Zedlitz zbudowano renesansowy dwór. Budowniczym był, być może, znany mistrz łużycki Wendel Rosskopf. Dwór był rozbudowywany w 1613 r. i w XVIII w. (barokizacja, otoczenie fosą z mostem), a w 1899 r. poddany restauracji. Dwór, niestety zrujnowany, zachował ozdobne, renesansowe szczyty, portale i pozostałości dekoracji sgraffitowej (zarówno XVI-wiecznej, jak i jej XIX-wiecznej repliki). Interesujące są także zabudowania gospodarcze z XVII-XIX w. i duży park krajobrazowy z pięknym stawem, aleją dębową i starymi grabami (pomniki przyrody). Dwór znajduje się na terenie gospodarstwa rolnego w zach. części wsi. Stąd droga polna, wiodąca skrajem lasu w kier. płd.-zach. doprowadza po ok. 250 m do narożnika lasu – tu w drzewach widoczne ruiny zamku.

(za www.skps.wroclaw.pl)

LOKALIZACJA
51°13’58.7″N 15°39’14.9″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.