cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Kościelniki Średnie – dwór | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Kościelniki Średnie – dwór

Posted in Dwór, Powiat lubański  by robertsulik on wrzesień 13th, 2008

Kościelniki Średnie (niem. Mittel Steinkirch)

Kościelniki są starą, śląską wsią w dolinie Kwisy, leżącą na prawym brzegu rzeki. W 1335 r. wymienia ją rejestr dziesięcin nuncjusza papieskiego Galhardusa de Carceribusa. W XTV w. proboszczem w miejscowej parafii był Konrad von Queinfurt (zm. 1382 r.), autor znanych pieśni religijnych.
Co najmniej od 1387 r. wieś należała do rodu von Uchtritz, co poświadcza dokument wydany w kancelarii księżnej świdnicko-jaworskiej Agnieszki, wdowy po Bolku II Małym. W 1431 r. Bernard von Uchtritz, właściciel Kościelnik, kierował obroną Lubania podczas najazdu husyckiego. Jego ostatnim bastionem była stojąca do dziś Baszta Bracka. Po wielogodzinnym oblężeniu Rycerz Bernard poddał się i został wzięty do czeskiej niewoli. Jednak zanim to nastąpiło, zdołał on swym wrogom napsuć wiele krwi. Husyci w odwecie splądrowali Uchtritzom kościelnickie dobra.
W pierwszej połowie XVI w. Uchtritzowie podzielili wieś na trzy, istniejące do tej pory, części : Kościelniki Górne, Kościelniki Dolne i Kościelniki Średnie. Dwie z nich leżą obecnie w gminie Leśna, natomiast Kościelniki Dolne – w gminie Lubań.

(za W. Bena, A. Paczos, „Dolina rzeki Kwisy”)

LOKALIZACJA
51°03’58.5″N 15°17’23.8″E

Comments are closed.