cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Pisarzowice – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Pisarzowice – pałac

Posted in Pałac, Powiat lubański  by robertsulik on wrzesień 13th, 2008

Pisarzowice (niem. Schreibersdorf)

Wielkość pałacu, uważanego za jeden z najokazalszych w regionie, świadczy o bogactwie jego właścicieli. Zbudowany został w początkach XIX wieku jako klasycystyczna budowla na rzucie prostokąta. Mimo, że posiada tylko dwie kondygnacje, sprawia wrażenie budowli monumentalnej, a to dzięki czterem wysokim kolumnom we frontowej elewacji. Pałac w dobrym stanie przetrwał do końca ostatniej wojny, po czym przejął go miejscowy PGR. Rządy rolników źle odbiły się na jego stanie i w dużej części został zdewastowany. Dzisiaj jest własnością prywatną, a wewnątrz zachowały się jedynie pojedyncze piece i resztki starej boazerii.
Przy pałacu znajduje się mały park oraz zabudowania gospodarcze z XVIII i XIX wieku. W parku rośnie okazały jesion, pomnik przyrody o obwodzie pnia ponad 540 cm.

(za http://dolnyslask.poland.com/zabytki/palace_i_dwory/palac_w_pisarzowicach/)

LOKALIZACJA
51°08’21.6″N 15°14’31.6″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.