cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Rajsko – zamek | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Rajsko – zamek

Posted in Powiat lubański, Zamek  by robertsulik on wrzesień 13th, 2008

Rajsko (niem. Strassenhäuser)

Początki warowni sięgają XIII wieku, gdy książę jaworski Bolko I umacniał swoje granice budując na rubieżach kolejne swoje zamki i gródki. Niestety bardzo mało informacji zachowało się o dziejach zamku w tamtym okresie. Wiadomo jedynie, że w czasie wojen husyckich został zniszczony i już nie podniósł się z ruiny. Niektóre źródła podają, że na krótki okres czasu stał się jeszcze siedzibą rycerzy-rozbójników, którzy zaadoptowali go na swoją kryjówkę i łupili okoliczne wioski i przejeżdżających tędy kupców, ale nie jest to informacja pewna.
Taki stan rzeczy trwał aż do roku 1863, kiedy to właściciel niedalekich Biedrzychowic baron Aleksander von Minutoli zakupił ruiny i postanowił stworzyć w nich miejsce dla swej niezwykle bogatej kolekcji dzieł sztuki, wśród których znajdowały się obrazy takich mistrzów jak Durer, Rembrant, czy też Holbein. Kolekcję obrazów uzupełniał zbiór szkła weneckiego i śląskiego, militaria, meble i starożytna ceramika. Piękna całości dodawały oryginalne gotyckie fragmenty architektoniczne ze smakiem wykorzystane podczas odbudowy zamku.
I wojna światowa dała się mocno we znaki zbiorom barona Minutoliego, których duża część po prostu zaginęła. Pozostałe zbiory zostały na powrót przeniesione do biedrzychowickiego pałacu. Od tego czasu zaczyna się kolejna chlubna karta zamku Rajsko, który stał się na okres blisko 20 lat schroniskiem młodzieżowym. Adaptacja budowli do nowych celów wymagała przebudowy, która poskutkowała z czasem nadaniem schronisku miana jednego z najpiękniejszych w Niemczech. Po II wojnie światowej pozostawiony sam sobie popadł w ruinę. Obecnie pieczołowicie odbudowany, pełni funkcje hotelowo-rekreacyjne.
(za www.naszesudety.pl)

LOKALIZACJA
51°02’01.9″N 15°19’56.1″Ewczoraj…

obecnie

Comments are closed.