cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Świecie – zamek | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Świecie – zamek

Posted in Powiat lubański, Zamek  by robertsulik on wrzesień 13th, 2008

Świecie (niem. Schwertburg)

Początki zamku giną w pomroce dziejów, wiadomo jedynie, że wzniesiony został na początku XIV wieku przez księcia Bernarda, w czasach fortyfikowania granic księstwa świdnicko-jaworskiego. Pierwsze zapiski na temat zamku pojawiły się w 1329 roku, gdzie wspomniany został pod nazwą Swete. Należał on do zamków obronnych zgrupowanych w tzw. Okręgu Kwisy i strzegł drogi z Łużyc do Lubania i Jeleniej Góry.
Poniżej zamku przebiegała lokalna odnoga szlaku handlowego łączącego Śląsk z Łużycami, do którego ochrony załoga zamku była zobowiązana. Zamek Świecie stracił na znaczeniu w momencie włączenia regionu do Czech. Nie był już ważną warownią graniczną, a i kupcy coraz częściej obierali inne, bezpieczniejsze szlaki dla swych załadowanych towarami wozów. Zamek stał się prywatną własnością rodu von Uechtritz, którzy posiadali go niemal do końca wojny 30-letniej.
W 1527 r. wielki pożar zniszczył warownię, a z nią spłonęło niemal całe wyposażenie zamkowych komnat. Właściciele szybko odbudowali swoją siedzibę, przy okazji dostosowując ją do ówczesnych trendów architektonicznych i tworząc tym samym budowlę renesansową. Kilka późniejszych przebudów i remontów stworzyło z zamku Świecie nowoczesną siedzibę magnacką, w której zamieszkiwano do 1760 roku. Wtedy to jej przydatność do wytwornego życia dworskiego okazała się niewystarczająca, a niewygody mieszkania w ciasnym, surowym zamku okazały się nie do zniesienia i mieszkańcy przenieśli się do położonego niżej pałacu. Pozostawiony na łasce losu zamek powoli niszczał, a jego dewastację przyspieszył w 1820 r. piorun, od którego zapaliły się resztki starej warowni.
Zamek miał jeszcze swoje „pięć minut” w okresie międzywojennym, gdy we wschodniej jego części zbudowano niewielką gospodę. Właścicielem zamku i leżącej pod nim wsi był wówczas bogaty przemysłowiec drezdeński Ernst F. Gütschow, który posiadał też ogromny zamek Czocha (z jego polecenia przebudowany za astronomiczną kwotę 4 mln marek), ale mimo planów, nie zainwestował większych pieniędzy w Świecie.

(za http://dolnyslask.poland.com/zabytki/zamki_warownie_i_fortece/zamek_swiecie/)

LOKALIZACJA
50°59’49.4″N 15°17’04.2″Ewczoraj…

obecnie

Comments are closed.