cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Zaręba Dolna – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Zaręba Dolna – pałac

Posted in Pałac, Powiat lubański  by robertsulik on wrzesień 13th, 2008

Zaręba Dolna (niem. Nieder Lichtenau)

Zaręba jest długą wsią łańcuchową położoną w dolinie Siekierki (lewobrzeżny dopływ Kwisy) u podnóża Wzgórz Zalipiańskich. W roku 1419 znana była pod nazwą Lichtenaw. W późniejszych wiekach powstała forma Lichtenau, które przetrwała do 1945 r. Zaręba była jedną z pierwszych wsi nabytych przez miasto Lubań a sprzedana została rodzinie von Salza w roku 1419. Zaręba obok Pisarzowic i Kościelnik jest również jednym z najstarszych we wschodnich Łużycach majątków tego rodu. Pierwszym udokumentowanym właścicielem miejscowości jest Henryk von Salza, któremu w 1422 r. wójt krajowy zatwierdził posiadane lenno. Salzowie siedzieli na Zarębie bardzo długo. Wprawdzie jej górną część w 1582 r. sprzedali von Eberhardtom, ale Zaręba Dolna była nieprzerwanie w ich posiadaniu jeszcze w roku 1783.
W XVI i XVII w. do Salzów z linii zarębskiej należała czasowo także Wyręba, fragment Pisarzowic, dobra ziemskie w księstwie brzeskim. Herman von Salza w 1561 r. stał się również współwłaścicielem Bolkowa.
Spośród innych rodów ziemiańskich związanych z opisywaną miejscowością można wymienić von Loebenów, hrabiów von Roedern czy też von Doebschitz’ów. W latach 1802-1817 majątek Zaręba Dolna należał do jednej z najbogatszych familii na Śląsku – hrabiów von Hochberg z Książa.

(za W. Bena, A. Paczos, „Dolina rzeki Kwisy”)

LOKALIZACJA
51°06’25.8″N 15°15’24.9″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.