cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Powiat Kłodzki | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Archive for the ‘Powiat kłodzki’ Category

Żelazno – pałac Münchhausenów

Posted in Pałac, Powiat kłodzki  by robertsulik on Listopad 8th, 2014

Żelazno – pałac Münchhausenów (niem. Eisersdorf)

Eklektyczny pałac, z przewagą neorenesansowych detali wzniesiono w drugiej połowie XIX w. Przebudowany na przełomie XIX i XX w. i prawdopodobnie w drugiej połowie XX w. Budynek murowany z cegły, potynkowany, założony na skomplikowanym rzucie, zbliżonym do litery „L”, trzykondygnacjowy, nakryty niskim czterospadowym dachem. Fasada ośmioosiowa, z asymetrycznie umieszczonym głównym wejściem do budynku, zamknięta z jednej strony trzyosiowym pozornym ryzalitem, zwieńczonym trójkątnym przyczółkiem, a z drugiej narożną ośmioboczną wieżą, nakrytą stożkowym hełmem. Przyziemie pałacu ozdobione boniowaniem, elewacje zachowały wydatne gzymsy między kondygnacjami i obramowania otworów okiennych. Nad niektórymi oknami proste nadokienniki. Wieżę ozdabia boniowanie i kartusze herbowe. Układ wnętrz przekształcony, wielotraktowy. Pałac otacza pochodzący z XIX w. park krajobrazowy.
(za www.magicznakotlinka.pl)

LOKALIZACJA
50°22’21.9″N 16°40’14.6″E

wczoraj…

obecnie

Żelazno – wieża rycerska

Posted in Powiat kłodzki, Zamek  by robertsulik on Listopad 8th, 2014

Żelazno – wieża rycerska (niem. Eisersdorf)

LOKALIZACJA
50°22’13.5″N 16°40’23.4″E

wczoraj…

obecnie

Stary Wielisław – dwór

Posted in Dwór, Powiat kłodzki  by robertsulik on Listopad 8th, 2014

Stary Wielisław (niem. Altwilmsdorf)

Dwór dolny znajduje się obecnie przy drodze. Z jego wielkości i piękna pozostało niewiele. Został zbudowany w 1838 r. zaś park drzewny powstał wcześniej niż sam dwór. Nie ma wzmianek czy wcześniej na miejscu obecnego dworu istniała jakaś budowla. Prawdopodobnie mieszkał tu zarządca majątku Herbersteinów. Dwór jest rozłożysty i zbudowany z grubych murów z małymi oknami, co jest charakterystyczne dla takich budowli. Posiada trzykondygnacyjny dach i ma bardzo ładne wejście z kolumnami. Na zewnątrz widać pozostałości po powozowni i stajni. Kierując się do środka widać sień zbudowaną z grubych murów, z resztką starej posadzki, dalej ukazuje się hol z wyjściem na tył dworu i park. W samym holu pozostało obecnie tylko miejsce po wielkim kominku, który kiedyś ogrzewał to domostwo. Kierując się dalej schodami w górę można podziwiać charakterystyczne dla dworu sklepienia łukowe. Na górze, pomimo iż komnaty zamienione zostały na pomieszczenia mieszkalne, widać że centralnym miejscem dworu był wielki pokój, obecnie zabudowany ściankami działowymi. Takie duże komnaty były charakterystyczne dla tego rodzaju budowli. Miały one centralnie umieszczony kominek i sufit z drewnianych bel.

(za www.stary-wielislaw.pl)

LOKALIZACJA
50°24’46.2″N 16°36’28.4″E

Święcko – dwór

Posted in Dwór, Powiat kłodzki  by robertsulik on Listopad 8th, 2014

Święcko (niem. Schwenz)

LOKALIZACJA
50°29’55.2″N 16°35’10.5″E

Stary Waliszów – dwór

Posted in Dwór, Powiat kłodzki  by robertsulik on Listopad 8th, 2014

Stary Waliszów (niem. Altwaltersdorf)

XVIII – wieczny dwór rodziny von Pannwitz, przebudowany pod koniec XIX w. Zachował część neogotycką flankowaną wieżyczkami i portal z inskrypcją. Obecnie mieści bibliotekę i ośrodek zdrowia. Obok zabudowania gospodarcze z II poł. XIX w. i pozostałości małego parku.

LOKALIZACJA
50°19’19.4″N 16°41’03.9″E

wczoraj…

obecnie

Starków – dwór

Posted in Dwór, Powiat kłodzki  by robertsulik on Listopad 8th, 2014

Starków (niem. Altbatzdorf)

Renesansowy dwór sołtysów wzniesiony w XVII w. W kolejnych latach należał do jezuitów.Gruntownie przebudowany w XVIII i XIX w. Murowany, czworoboczny, dwutraktowy, nakryty dachem dwuspadowym z naczółkami. Wejście główne akcentuje trójkątny przyczółek. Obecnie pełni funkcję wielorodzinnego budynku mieszkalnego. Wokół rozległe zabudowania gospodarcze.

LOKALIZACJA
50°22’25.8″N 16°34’24.9″E

Krosnowice – pałac

Posted in Pałac, Powiat kłodzki  by robertsulik on Listopad 8th, 2014

Krosnowice (niem. Rengersdorf)

Barokowy pałac znajduje się w jednej z części tej miejscowości (tzw. Krosnowice Górne), przy drodze do Gorzanowa. Pałac w Krosnowicach zbudowany został w latach 1729-30. Dwa razy go przebudowano: w 1829 r. (po czym pozostał ślad w postaci daty nad wejściem) oraz na początku XX wieku. Możliwe, że obiekt powstał z wykorzystaniem murów średniowiecznej wieży rycerskiej von Pannwitzów. Wszak rodzina ta posiadała tą część wsi od 1320 r. aż do początku XIX w. Krosnowicki pałac to budowla dwupiętrowa, nakryta łamanym dachem. Zbudowany na planie prostokąta. Na głównej osi elewacji frontowej bogato zdobiony portal, zwieńczony półkolistym balkonem z kamienną ażurową balustradą. Tuż za wejściem znajduje się obszerna sklepiona sień. Obok pałacu pozostałości dawnego parku.

LOKALIZACJA
50°22’46.4″N 16°38’07.0″E

wczoraj…

obecnie

Korytów – pałac

Posted in Pałac, Powiat kłodzki  by robertsulik on Listopad 8th, 2014

Korytów (niem. Koritau)

Budowę pałacu rozpoczęto w 1711 roku, w miejscu dawnego dworu. Powierzono ją wybitnemu, włoskiemu architektowi Jacobowi Carowe, który wcześniej zasłynął jako budowniczy nieodległej Twierdzy Kłodzkiej. Z racji przynależności twórcy do włoskiej szkoły budowlanej, pałac wyraźnie różni się od szeregu innych wzniesionych w XVIII w na terenie Śląska. Budynek jest dwukondygnacyjny o wydłużonej bryle. Wyjątkowo starannie zaprojektowana elewacja cechuje się bardzo oszczędnym wystrojem. Jej zasadniczą artykulację tworzą regularnie rozmieszczone duże okna oraz dwa wielkie portale nadające architekturze cechy monumentalizmu oraz dworskiej reprezentacji.
Pałac jak i otaczający go park nie są udostępniane do zwiedzania.

LOKALIZACJA
50°27’25.8″N 16°36’01.0″E

wczoraj…

obecnie

Kamieniec – pałac

Posted in Pałac, Powiat kłodzki  by robertsulik on Listopad 8th, 2014

Kamieniec (niem. Kamnitz b. Glatz)

Hrabia von Hartig, ówczesny właściciel dóbr kamienieckich wznosi w 1780 roku niewielki barokowy pałac. Budynek powstaje na planie prostokąta z wysuniętymi ryzalitami w kierunku północnym i południowym i jest przykryty mansardowym dachem. Od strony południowej pałacu znajdował się niewielki ogród ozdobno – użytkowy, który otoczono kamiennym murem. W 1782 roku pałac w Kamieńcu przechodzi w ręce rodu von Mutius, z którego inicjatywy na północ od pałacu założono kamieniołom wapienia i wzniesiono piec do jego wypalania. Od 1830 r. jako właściciel pałacu wymieniany jest pastor Karl Eduard Grandke. Być może to od jego nazwiska pochodzą inicjały EG, które istnieją na kamieniu węgielnym pod elewacją? Po pastorze pałac dziedziczy jego żona Konstancja Luiza von Mobius. Od 1861 r. właścicielem rezydencji jest z kolei rodzina hrabiów von Ohlen und Adlerskron. W 1881 roku majątek kupuje baron Artur von Seherr-Thoss, pan na Dobromierzu. Szukał miejsca na rodzinną siedzibę dla siebie i swojej świeżo poślubionej Clary. Gdy ujrzał Kamieniec, nie miał wątpliwości: – Klarciu, tu jest pięknie! Zostajemy – wyrzekł do żony i zapłacił za pałac, a dwa lata później zlecił jego przebudowę i modernizację folwarku. Barokowy pałac został wówczas powiększony o północne, eklektyczne skrzydło, a wejście do niego oprawione w portal z piaskowca, zwieńczony kartuszem herbowym. Artur i Clara nie doczekają się niestety dzieci. Po ich śmierci majątek zostaje podzielony między bratanka Artura – Joachima i jego dwóch synów: Erwina i Friedricha Artura. Barokowy ogród użytkowo-ozdobny staje się ogrodem krajobrazowym. Właściciele pałacu bardzo o niego dbają, stale go udoskonalając i czyniąc z niego swoją prywatną oazę. „Na ziemi rozpościerały się tam kolorowe dywany wiosennych kwiatów, tworząc cudowne zestawienie kolorów” – pisze wówczas o ogrodzie opiekująca się nim Andrea-Margot v. Scherr-Thoss, żona Joachima. Na jego skraju staje herbaciarnia. Jednocześnie w kamienieckim folwarku rozwija się uprawa owoców i zbóż, sprzedawanych w okolicznych miasteczkach i uzdrowiskach. W latach 1946 – 2009 pałac i jego zabudowania folwarczne pełnią funkcje mieszkalno-użytkowe, a to mocno się na nich odbija. Budynki nie są remontowane, pomieszczenia są dzielone na mniejsze, a na parterze zabytku składowane są nawozy… W 2004 r. pałac opuszczają ostatni mieszkańcy, ale to nie oznacza poprawy jego losu. Szybko pojawiają się tam wandale i złodzieje, którzy wypruwają ze ścian instalacje, zaśmiecają pałac, kradną i niszczą elementy jego wyposażenia i obsmarowują ściany graffiti. W 2009 pałac przechodzi w ręce prywatne i rozpoczyna się jego odbudowa. Obecnie mieści się w nim hotel.

(inofrmacja za www.palackamieniec.pl)

LOKALIZACJA
50°27’18.9″N 16°32’27.0″E

wczoraj…

obecnie

Bierkowice – pałac

Posted in Pałac, Powiat kłodzki  by robertsulik on Listopad 8th, 2014

Bierkowice (niem. Birgwitz)

Pierwotne założenie dworskie istniało w tym miejscu już w XVIII wieku. W 1840 r. pałac należał hrabiny Charlotte von Zedlitz und Neukirch de domo Falkenhausen, która w miejscu starszej budowli zbudowała nowy pałac. Majątek obejmował folwark, młyn wodny, gorzelnię i 53 budynki we wsi. Kolejną właścicielką dóbr była córka Charlotte, Florentyna von Zastrow. Jej spadkobiercy pozostali tu do lat 20. XX w. Ostatnim przedwojennym właścicielem był Horst Joachim Krause.
Obecnie w pałacu mieści się szkoła.
Pałac jest udostępniony do zwiedzania z zewnątrz.

LOKALIZACJA
50°28’28.1″N 16°36’07.0″E

wczoraj…

obecnie