cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Powiat Wałbrzyski | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Archive for the ‘Powiat wałbrzyski’ Category

Zagórze Śląskie – pałac

Posted in Pałac, Powiat wałbrzyski  by robertsulik on luty 23rd, 2012

Zagórze Śląskie (niem. Schloss Kynau) 

Trudno w to uwierzyć, lecz obecny budynek jest pałacem. Znajduje się u podnóża wzgórza na którym stoi zamek Grodno. Obiekt nie jest dostępny do zwiedzania. Widać go fragmentarycznie z głównej drogi miejscowości oraz z traktu wiodącego do zamku.

LOKALIZACJA
50°45’05.6″N 16°24’30.3″E

wczoraj…


obecnie

Zagórze Śląskie – zamek Grodno

Posted in Powiat wałbrzyski, Zamek  by admin on wrzesień 27th, 2008

Zagórze Śląskie (niem. Kynau)

Według tradycji zamek Grodno, położony na wyniosłej górze, zbudowany został w 1198 r. przez Bolesława Wysokiego. Dokumenty wymieniają jednak jako budowniczego Bolka I, który wzniósł warownię na początku XIII w. Do 1329 r. był własnością Piastów świdnickich, potem przeszedł w ręce króla Czech. W czasie wojen husyckich został poważnie uszkodzony, a po wojnach stał się na pewien okres czasu siedliskiem raubritterów, czyli rycerzy-rabusiów. Kolejni właściciele (już prawego charakteru) rozbudowywali zamek, a największe zasługi na tym polu miał Maciej z Łagowa, który w XVI w. przebudował go na renesansową rezydencję. Z tego okresu pochodzą najciekawsze fragmenty, zachowane do dziś. W 1774 r. zamek został opuszczony, ale pół wieku później powróciło do niego życie i rozpoczęto prace konserwatorskie. Rodzina von Zeydlitz będąca właścicielami warowni, odbudowała budynek bramny, a we wnętrzach urządziła niewielkie muzeum oraz gospodę, gdzie mogli się posilić wędrowcy.  

(za http://dolnyslask.poland.com/zabytki/zamki_warownie_i_fortece/zamek_grodno/)

LOKALIZACJA
50°44’58.8″N 16°24’37.9″E

wczoraj…

obecnie

Książ – zamek

Posted in Powiat wałbrzyski, Zamek  by admin on wrzesień 27th, 2008

Książ (niem. Fürstenstein)

Zbudowany w latach 1288-91 przez księcia świdnickiego Bolka I w miejscu wcześniejszego grodu. W XV wieku zdobyty i częściowo zniszczony przez husytów stał się siedzibą rycerzy-rabusiów, słynnego Hermana Czettritza, później jego syna Hansa. Przeciw temu drugiemu ówczesny władca – król czeski Jerzy z Podiebradów skierował swe wojska. W 1463 roku Książ został zdobyty i spalony. Kolejnymi właścicielami byli bracia Schallendorf. Po raz kolejny zamek w 1482 roku zdobyły wojska królewskie Macieja Korwina. Od 1509 roku do czasu II wojny światowej Książ wraz z rozległymi posiadłościami znajdował się w rękach pochodzącej z Miśni rodziny Hoberg (później jako Hochberg i Hohberg). W połowie XVI wieku dokonano przebudowy i rozbudowy w stylu renesansowym. W czasie wojny trzydziestoletniej (1618-48) plądrowany przez wojska cesarskie i saskie. Po zakończeniu działań wojennych Hohbergowie rozpoczęli prace związane z przebudową całego kompleksu w barokową rezydencję. W miejscu rozebranych, niepotrzebnych murów obronnych założono ogrody, powiększono dotychczas istniejące obiekty, dobudowano nowe. W końcu XVIII wieku pod kierownictwem architekta Christiana Wilhelma Tischbeina rozpoczęto tworzenie upiększeń okolic zamku. W roku 1855 właściciele – rodzina Hochberg uzyskała tytuł książęcy. W XIX wieku zbudowano stajnie oraz krytą ujeżdżalnią. Kolejne rozbudowy miały miejsce w latach 1909-23, dobudowano zachodnie skrzydło z wieżami, poszerzono tarasy, przebudowano wnętrza. W latach 1911-14 w pobliskim Lubiechowie zbudowano palmiarnię i ogród japoński. W 1941 roku zamek przejęły władze hitlerowskie przeznaczając go na jedną z kwater Hitlera. Pod zamkiem, wykorzystując więźniów z filii obozu w Rogoźnicy, wydrążono podziemne chodniki, tunele i windy. Prace trwały aż do 8 maja 1945 roku. Po przejściu frontu Książ został ograbiony, zniknęły cenne kolekcje dzieł sztuki, zbiory biblioteczne, meble i inne wartościowe przedmioty. Przez pierwsze lata po wojnie zamek ulegał dalszej dewastacji. W latach 50-tych i 60-tych prowadzono prace konserwatorskie, jednak dopiero w latach 70-tych rozpoczęto systematyczną odbudowę obiektu z przeznaczeniem na cele kulturalne i turystyczne. W podziemiach od 1971 roku działa Dolnośląskie Obserwatorium Geofizyczne. Największy na Dolnym Śląsku i trzeci co do wielkości w kraju zamek zwiedzać można przez cały rok.

(za http://dolnyslask.poland.com/zabytki/zamki_warownie_i_fortece/zamek_ksiaz/)

LOKALIZACJA
50°50’32.7″N 16°17’32.2″E

wczoraj…

obecnie

Jedlina Zdrój – pałac

Posted in Pałac, Powiat wałbrzyski  by admin on wrzesień 27th, 2008

Jedlina Zdrój (niem. Tannhausen)

Pierwsze wzmianki o dzisiejszej Jedlinie Zdroju pochodzą z 1305 roku. Przez kilka wieków miejscowość była związana z włościami zamku Grodno i dopiero na początku XVII wieku uzyskała samodzielność. Jej właściciel zbudował w 1605 roku pałacową rezydencję na miejscu starszego zameczku. W 1791 roku doszło do dużej rozbudowy pałacu, a dzieło to przypisuje się znanemu architektowi Karlowi Gotthardowi Langhansowi, twórcy m.in. Bramy Brandenburskiej w Berlinie. W XIX wieku doszło do kolejnej przebudowy, której rezultaty możemy oglądać do dnia dzisiejszego.

(za http://dolnyslask.poland.com/zabytki/palace_i_dwory/palac_w_jedlinie_zdroju/)

LOKALIZACJA
50°42’44.6″N 16°21’32.8″E

wczoraj…

obecnie

Czarny Bór – pałac

Posted in Pałac, Powiat wałbrzyski  by robertsulik on wrzesień 10th, 2008

Czarny Bór (niem. Schwarzwaldau, Buchental)

Wieś Czarny Bór wzmiankowana jest w dokumentach już w 1391 roku pod nazwą Schwarzenwalde. Od 1479 do 1838 roku miejscowość ta pozostaje bez przerwy w posiadaniu rodziny Czettritz. W latach 1838 – 1851 właścicielem Czarnego Boru był Otto von Zedlitz-Neukirch, a następnie posiadłość przeszła drogą dziedziczenia w ręce rodziny von Portatius. W 1893 roku Czarny Bór stał się siedzibą nowo utworzonej ordynacji (fideikomis). Obecny pałac w Czarnym Borze został ukończony w 1784 roku. Wzniesiono go po pożarze w 1775 roku, w którym spłonął stary budynek pałacowy. Jest to budowla barokowa, murowana i tynkowana, dwukondygnacyjna, podpiwniczona, dwutraktowa z wewnętrznym otwartym traktem korytarzowym i centralnie usytuowaną, dwubiegową klatką schodową. Pałac kryty jest czterospadowym dachem ceramicznym, pierwotnie z oknami powiekowymi (wg Dunckera). Obecnie występujące lukarny mają charakter historyzujący i powstały podczas neobarokowej przebudowy pałacu w końcu XIX wieku. Przebudowa ta oprócz wnętrza i dachu prawdopodobnie zmieniła również częściowo wygląd tarasu elewacji tylnej. Trzynastoosiowa fasada z uszakowatymi, kamiennymi obramowaniami okien i ozdobnym ryzalietem środkowym, z portalem i z dekoracyjnymi szerokimi schodami, z wazonami i kamiennymi latarniami, zasadniczo nie uległa zmianie.

LOKALIZACJA
50°46’30.7″N 16°07’57.6″E

wczoraj…

obecnie