cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Powiat Bolesławiecki | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Archive for the ‘Powiat bolesławiecki’ Category

Kraszowice – dwór

Posted in Dwór, Powiat bolesławiecki  by robertsulik on lipiec 26th, 2015

Kraszowice (niem. Kroischwitz)

Ruiny dworu znajdują się we wschodniej części wsi, po prawej stronie drogi z Włodzic Wielkich. Dwór dostępny do zwiedzania lecz niebezpieczny ze względu na fatalny stan pozostałości.

LOKALIZACJA
51°12’10.4″N 15°32’09.0″E

wczoraj…

obecnie

Warta Bolesławiecka – dwór

Posted in Dwór, Powiat bolesławiecki  by robertsulik on wrzesień 8th, 2008

Warta Bolesławiecka (niem. Alt Warthau)

Wieś powstała w związku z istniejącym tu zamkiem – strażnicą ważnego traktu handlowego, (Wysoka Droga – stąd nazwa, niem. Alt Warthau). W XIV w. wydobywano w okolicy złoto (wzmianka w przywileju górniczym księcia – księstwo świdnicko – jaworskie [Bolko II] z 1346 r.), później rudy miedzi (aż do naszego wieku) i skały – (wapień), z których wypalano wapno i piaskowiec na kamień budowlany. Po raz pierwszy wymieniono wieś w 1217 r.
W 1541 r. dla Hansa von Zedlitz zbudowano renesansowy dwór. Budowniczym był, być może, znany mistrz łużycki Wendel Rosskopf. Dwór był rozbudowywany w 1613 r. i w XVIII w. (barokizacja, otoczenie fosą z mostem), a w 1899 r. poddany restauracji. Dwór, niestety zrujnowany, zachował ozdobne, renesansowe szczyty, portale i pozostałości dekoracji sgraffitowej (zarówno XVI-wiecznej, jak i jej XIX-wiecznej repliki). Interesujące są także zabudowania gospodarcze z XVII-XIX w. i duży park krajobrazowy z pięknym stawem, aleją dębową i starymi grabami (pomniki przyrody). Dwór znajduje się na terenie gospodarstwa rolnego w zach. części wsi. Stąd droga polna, wiodąca skrajem lasu w kier. płd.-zach. doprowadza po ok. 250 m do narożnika lasu – tu w drzewach widoczne ruiny zamku.

(za www.skps.wroclaw.pl)

LOKALIZACJA
51°13’58.7″N 15°39’14.9″E

wczoraj…

obecnie

Tomaszów Bolesławiecki – pałac

Posted in Pałac, Powiat bolesławiecki  by robertsulik on wrzesień 8th, 2008

Tomaszów Bolesławiecki (niem. Thomaswaldau)

Pałac znajduje się w północnej części wsi.
Dostępny tylko z zewnątrz.

LOKALIZACJA
51°16’31.6″N 15°40’45.7″E

wczoraj…

obecnie

Rakowice – dwór

Posted in Dwór, Powiat bolesławiecki  by robertsulik on wrzesień 8th, 2008

Rakowice (niem. Rothlach)

Dwór wraz z majątkiem znajduje się w północno-zachodnim krańcu wsi.
Dostępny tylko z zewnątrz.

LOKALIZACJA
51°15’12.0″N 15°31’51.5″E

Ocice – pałac

Posted in Pałac, Powiat bolesławiecki  by robertsulik on wrzesień 8th, 2008

Ocice (niem. Ottendorf)

Pierwotny dwór został zbudowany w XVI wieku, następnie latach 1740-1745 rozbudowany w stylu barokowym. Restaurowany i remontowany w XIX wieku. Rozplanowany na czworoboku z dobudówką od zachodu, wielotraktowy z przelotową sienią i prostopadłymi do niej korytarzami na parterze oraz przesklepionymi kolebkowo salami. Wieloosiowe elewacje są opięte pilastrami. Pałac nakryty jest dachem mansardowym z lukarnami. Obok pałacu wznoszą się spichlerz i oficyna mieszkalna , które powstały współcześnie z pałacem.
Pałac nieudostępniony do zwiedzania.

LOKALIZACJA
51°12’06.9″N 15°29’15.7″E

wczoraj…

obecnie

Lubków – pałac

Posted in Pałac, Powiat bolesławiecki  by robertsulik on wrzesień 8th, 2008

Lubków (niem. Liebichau)

Ruiny pałacu w środkowej części wsi. Dostępne tylko z zewnątrz.

LOKALIZACJA
51°14’09.8″N 15°42’21.2″E

wczoraj…

obecnie

Kraśnik Dolny – pałac

Posted in Pałac, Powiat bolesławiecki  by robertsulik on wrzesień 8th, 2008

Kraśnik Dolny (niem. Nieder Schönfeld)

Pałac w środkowej części wsi. Zamieszkały przez osoby prywatne. Dostępny tylko z zewnątrz.

LOKALIZACJA
51°18’29.1″N 15°36’26.5″E

wczoraj…

obecnie

Kliczków – zamek

Posted in Powiat bolesławiecki, Zamek  by robertsulik on wrzesień 8th, 2008

Kliczków (niem. Klitschdorf)

Zamek w Kliczkowie sięga początkami roku 1297 kiedy to Bolko I Surowy, książę świdnicko-jaworski wzniósł go na wysokiej nadbrzeżnej skarpie Kwisy jako warownię graniczną.
Na przestrzeni XIII i XIV w. księstwa śląskie traciły swą niezależność, a warownie były przekazywane rodom rycerskim i przekształcane w założenia zamkowo-folwarczne. Taki los spotkał warownię kliczkowską, która w 1391 r. stała się własnością saskiej rodziny von Rechenbergów. Dobra Kliczków-Wehrau pozostawały w ich rękach prawie trzysta lat. Dla zamku najbardziej zasłużył się Kacper Średni (ok. 1545-1588), który zapoczątkował jego renesansową przebudowę. Kończył ją Kacper Młodszy, jego syn. Kacper Średni był też fundatorem ołtarza (1580) i wspaniałego drewnianego epitafium rodzinnego (1585) w kościele parafialnym pw. Świętej Trójcy. Z opisu z poł. XVII w. zachowanego w Archiwum Państwowym we Wrocławiu wiemy, że pałac był zbudowany z kamienia, mieścił dwie sale balowe (jedną na piętrze), 20 komnat, kuchnię i kaplicę. Kacper Młodszy wzniósł też zabudowania gospodarcze (słodownię, browar, stajnię, powozownię). O jego wysokiej pozycji (posiadał godność szambelana i radcy cesarskiego) świadczy wizyta króla czeskiego Macieja w Kliczkowie (1611).
Wojna trzydziestoletnia spowodowała zmianę właściciela. W 1631 r., po okresie sporów spadkowych, majątek przejęła i przebudowała rezydencję rodzina von Schellendorf, a dwa pokolenia później – jej boczna linia von Frankenberg. Wtedy zmieniony został charakter elewacji południowej, zmodernizowano wnętrza, wzniesiono Lwią Bramę, na dziedzińcach założono barokowe fontanny, zmieniono też charakter parku.

W 1747 r. posiadłość kupiła rodzina von Promnitz, właściciele majątków w Pszczynie, Żarach, Borowej i Nowogrodźcu, a po 20 latach Kliczków przejął Hans Christian hrabia zu Solms-Baruth, żeniąc się z wdową von Promnitz. Dopiero potomkowie hrabiego rozpoczęli większą przebudowę zamku. W 1810 r. Sala Balowa otrzymała empirowy wystrój, powstała neogotycka Wieża Jenny i ujeżdżalnia. Wtedy też wyprowadzono funkcje gospodarczo-folwarczne do nowych zabudowań przed bramą wjazdową. W 1877 r. majątek przejmuje na mocy testamentu Fryderyk Hermann Jan Jerzy hrabia zu Solms-Baruth. W 1881 r. na jego zlecenie architekci berlińscy, Henryk Kayser i Karol von Grossheim, rozpoczęli czteroletni okres przebudowy posiadłości. Ówczesne gusty pozwalały architektom czerpać inspirację w różnych stylach: angielskim gotyku, włoskim renesansie, niemieckim i francuskim manieryzmie. Te cechy odnajdujemy podczas zwiedzania rezydencji na elewacjach i we wnętrzach, szczególnie w przepięknej Sali Teatralnej. Eduard Petzold, znany w Europie twórca parków krajobrazowych, zaprojektował ponad 80-hektarowy park w stylu angielskim. Stary Książę dziedziczył od 1906 r. tytuł książęcy, posiadał tytuł najwyższego palotyna ostatniego cesarza pruskiego, był szambelanem dworu cesarskiego, podkomorzym i nadłowczym. Dał się poznać jako zapalony myśliwy, ale i opiekun zwierzyny i znawca koni. Jego syn Fryderyk Hermann Christian Hans hrabia zu Solms-Baruth w 1920 r. przejął majątek po ojcu. W Kliczkowie gościli na polowaniach cesarz Wilhelm II, następca tronu oraz najwyżsi przedstawiciele dworu. W czasie II wojny światowej, po nieudanym zamachu na Hitlera, członków rodziny aresztowano, a dobra skonfiskowano i wywieziono.

(za www.kliczkow.com)

LOKALIZACJA
51°20’10.8″N 15°26’01.8″E

wczoraj…

obecnie

Iwiny – dwór

Posted in Dwór, Powiat bolesławiecki  by robertsulik on wrzesień 8th, 2008

Iwiny (niem. Ober Mittlau)

Późnobarokowy pałac w Iwinach zbudowała w 1757 r. rodzina von Zimmermann. Przebudowywany w XIX w. i na początku XX w. Obok pałacu znajduje się barokowy spichlerz z XVIII w.

LOKALIZACJA
51°13’03.4″N 15°43’28.1″E

wczoraj…

obecnie

Gościszów – dwór

Posted in Dwór, Powiat bolesławiecki  by robertsulik on wrzesień 8th, 2008

Gościszów (niem. Giessmanndorf)

Ruiny renesansowego dworu wzniesionego na przełomie XVII i XVIII wieku. Dwór znajduje się w górnej części wsi.

LOKALIZACJA
51°08’47.9″N 15°28’01.9″E

wczoraj…

obecnie