cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Skrzydlice – dwór sołtysa | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Skrzydlice – dwór sołtysa

Posted in Dwór, Powiat zgorzelecki  by admin on wrzesień 27th, 2008

Skrzydlice (niem. Kundorf)

Mała wieś położona na północ od Zawidowa, której początki sięgają czasów słowiańskich sprzed kolonizacji niemieckiej. Przed ostatnią wojną, podczas czyszczenia z mułu dwóch wiejskich stawów, odkryto wielkie, nieociosane kamienie ułożone w geometryczne figury (trójkąty i kwadraty). Nazwano je Pogańskimi Kamieniami. Pomimo żmudnych badań archeologicznych nie potrafiono odpowiedzieć na pytanie w jakim celu i przez kogo Pogańskie Kamienie zostały ustawione.
W źródłach pisanych Skrzydlice pojawiają się w XIV w. Zapewne pierwszym wiejskim sołtysem czy też sędzią był Cunrad lub Kunert, co znalazło odzwierciedlenie w przedwojennej nazwie wsi – Cundorf (Kundorf).
W przeszłości miejscowość miała bardzo często tych samych właścicieli, co leżący niedaleko Ksawerów (Świechów). W 1423 r. panem wsi tytułował się rycerz von Storm. Później Skrzydlice były własnością takich rodów, jak von Gersdorf, von Eberhardt, von Rindfleisch, von Lutz, von Ziegler – Klipphausen, von Schindel, von Dóbschitz i innych.
Wieś bardzo zniszczyła wojna trzydziestoletnia (1618-1648). Szczególnymi okrucieństwami wsławili się tutaj żołnierze szwedzcy. W 1632 r. miejscową ludność zdziesiątkowała zaraza. Jeśli w początkach wojny we wsi znajdowało się 12 gospodarstw kmiecych, 3 zagrodnicze i 2 chałupnicze, to pod jej koniec stało pustką 5 kmiecych i 1 zagrodnicze gospodarstwo. Po 1648 r. w związku z przymusową rekatolizacją krajów habsburskich w Skrzydlicach zanotowano niewielki napływ egzulantów z północnych Czech (5 rodzin).
W latach 1761-1762 na leżach zimowych przebywali tu żołnierze cesarskiego korpusu generała Becka: portugalscy kirasjerzy i sascy grenadierzy.
W 1845 r. we wsi wykazywane są 43 domostwa, 5 rzemieślników i 9 czynnych krosien tkackich. Skrzydlice zelektryfikowano w 1912 r., zaś w latach 30. w ramach walki z bezrobociem, do wsi doprowadzono, wodociąg z Zawidowa.

(za Waldemar Bena, „Polskie Górne Łużyce”)

LOKALIZACJA
51°02’18.3″N 15°03’53.0″E

Comments are closed.