cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Żarska Wieś – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Żarska Wieś – pałac

Posted in Pałac, Powiat zgorzelecki  by admin on wrzesień 27th, 2008

Żarska Wieś (niem. Florsdorf)

Barokowy pałac we wsi jest obecnie całkowicie zrujnowany. Został on zbudowany około 1740 r. przez Jana Bartłomieja von Gehlera z wykorzystaniem murów wcześniejszego dworu. W wieku XIX wykonano wystrój wnętrz i dobudowano ryzalit z klatką schodową. Dużą wartość przyrodniczą posiada pobliski park podworski utworzony jeszcze w XVIII stuleciu. Jeden z rosnących w nim dębów szypułkowych ma ponad 5 m obwodu.
W 1813 r., czyli w czasie toczących się na Łużycach wojen napoleońskich, miejscowość wielokrotnie była opanowywana przez Prusaków, Francuzów i Rosjan. Po bitwie nad Kaczawą wycofujący się żołnierze francuscy obrabowali ze złotej biżuterii i innych precjozów miejscową dziedziczkę von Brase. W ostatnich miesiącach II wojny światowej w pałacu w Żarskiej Wsi ukrywano bezcenne zbiory rzeźb i obrazów średniowiecznych. Przechowywano tu także 17 tys. tomów z tzw. Biblioteki Milicha z Goerlitz.

(za Waldemar Bena, „Polskie Górne Łużyce”)

LOKALIZACJA
51°11’32.0″N 15°06’02.9″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.