cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Sokolniki – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Sokolniki – pałac

Posted in Pałac, Powiat dzierżoniowski  by robertsulik on Wrzesień 8th, 2008

Sokolniki (niem. Wätrisch)

Majątek niezwykle często zmieniał właściciela, a byli wśród nich m.in.: rodzina von Lűttwitz (1662-1695), Johann Ernst baron von Pein und Wechmar (1695-1705), jego syn Ludolf Josef baron von Pein (1715-1724), Johann Adolph Anton Seidler (1822-1857), major Friedrich Schröter (1861-1888) następnie wdowa po nim Bertha Marie Ottilie de domo Schubert, a po niej Ida con Scheliha de domo von Quoos ( od 31 VII 1891 r.). Podczas I wojny światowej majątek objął jej syn, starosta w Słupsku. W 1996 roku obiekt od AWRSP kupiła osoba prywatna. Pałac w Sokolnikach został zbudowany przez barona von Pein und Wechmar około 1700 w stylu barokowym. W 1906 roku Ida von Scheliha dokonała remontu pałacu. Jednocześnie od strony ogrodowej dobudowano piękną werandę z balkonem, wyłożoną piaskowcem. Umieszczono na niej herb z datą 1906, umieszczoną poniżej. Z werandy prowadzi zejście schodami a dalej przez most nad fosą, do parku.
Pałac jest obiektem murowanym, trójkondygnacyjnym, z czterospadowym dachem mansandrowym, krytym dachówką. W jego górnej części są umieszczone wole oczy, a w najniższej- niewielkie lukarny. Na środku dachu znajduje się niewielkie sygnaturka z prześwitem, zwieńczona cebulastym hełmem i chorągiewką już zrekonstruowaną, ponieważ była zupełnie zniszczona. W sygnaturce znajdował się zegar z białą tarczą zegarową. Mechanizm zachował się we fragmentach i być może zostanie odtworzony.. Elewacja frontowa pałacu jest dziewięcioosiowa, dzielona pilastrami w wielkim porządku, zdwojonymi w narożach. Na osi umieszczono balkonowy portal, którego balustradę tworzą kamienne tralki. Bezpośrednio nad wejściem znajdował się wielki, kamienny sokół, teraz zdjęty, który czeka na zakończenie remontu, by powrócić na swoje dawne miejsce. Otwory okienne są prostokątne, przed wojną znajdowały się w nich metalowe lambrekiny.

(za Romuald Mariusz Łuczyński,” Zamki i Pałace Dolnego Śląska”)

LOKALIZACJA
50°49’14.8″N 16°49’55.1″E


wczoraj…

obecnie

Comments are closed.