cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Stoszów – dwór | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Stoszów – dwór

Posted in Dwór, Powiat dzierżoniowski  by robertsulik on Wrzesień 8th, 2008

Stoszów (niem. Stoschendorf)

Renesansowy dwór w Stoszowie wzniósł w początkach XVII wieku Melhior von Gellhorn, prawdopodobnie na zrębie XIV-wiecznej wieży mieszkalnej Stossa von Stossowitza. Wskazywać by na to mogło miejsce w którym stoi dwór obecny, skalne plato otoczone z trzech stron wodami stawu, a od południa wyschniętą fosą ze śladami kamiennych umocnień.
Asymetryczna, trzyskrzydłowa bryła całego założenia jest dość znacznie rozczłonkowana, co sugeruje na wykorzystanie części złożenia wcześniejszego. Trójtraktowe podziały poziome sprowadzono we wszystkich skrzydłach do dwóch, wysoko podpiwniczonych kondygnacji. Całość przekryto dachami dwuspadowymi. Wszystkie elewacje charakteryzują się dość dużym zróżnicowaniem, asymetrią którą przełamuje rytmika osi okiennych. Owa niezborność substancji architektonicznej, rozedrganie fasady wprowadza swobodę i dynamikę do dość skromnej artykulacji. Wyróżnikiem jest kamienny portal o boniowanych węgarach z impostami i kamiennymi kulami,co w połączeniu z występującym także ornamentem okuciowym, wskazuje jednoznacznie na niderlandzką proweniencję wykonującego go artysty. Na wysokości belkowania, fryz inskrypcyjny na którym wypisano majuskułą następującą sentencję:
SIT PAX INTRA MUROS TUOS ET PROSPERITAS IN PALATIS TUIS. PSALM 122.
W trójkątnym naczółku dwa herby rodów: von Gellhorn i von Schoff.
Pośród wielu wnętrz, niezwykle interesująca jest tzw. Sala Rycerska zwana też Wielką, znajdująca się na drugiej kondygnacji skrzydła wschodniego, łącząca się ze wschodnią wieżą. W sali tej wzdłuż ściany południowej i wschodniej, wypracowano fryz arkadowy o łuku odcinkowym wspierający się na kamiennych konsolach. Owe kroksztyny dekorowane są na bokach wolutami, lica zaś ozdobiono motywem połączonych esownic, które przypominają ornament okuciowy. Zbliżony w formie fryz, założono także w skrzydle południowym – na ścianie północnej co wskazywałoby na istnienie kilku reprezentacyjnych pomieszczeń. We wnętrzach, a także na zewnątrz zachowały się kamienne ościeża fasciowe i ościeża portalowe.
Dwór w Stoszowie zasługuje na szersze zainteresowanie, ponieważ istniejące i dostępne do oglądu artefakty wskazują, iż posiada on niezwykle bogata historię a także ścisłe związki z szeregiem dworów Dolnego Śląska.

(za Marek Stadnicki, „Piękne, malownicze, urzekające…”)

LOKALIZACJA
50°46’58.2″N 16°43’29.1″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.