cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Kadłub – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Kadłub – pałac

Posted in Pałac, Powiat średzki  by robertsulik on Maj 16th, 2009

Kadłub (niem. Kadlau)

Wieś Kadłub wzmiankowana jest po raz pierwszy w źródłach pisanych w pierwszej połowie XIV wieku, a więc ponad sto lat po założeniu Środy Śląskiej i mniej więcej w czasie budowy jej murów obronnych, których pozostałości możemy podziwiać do dzisiaj.
Miejscowość przechodziła różne zmiany własnościowe. W połowie XVIII wieku była własnością rodziny von Borwitz. Być może to właśnie jej przedstawiciele wybudowali pierwszy pałac, przebudowywany w następnych stuleciach. W 1786 roku we wsi zarejestrowano dwa folwarki i młyn. Pod koniec XVIII wieku należała ona do generała Georga Osvalda von Czettritz. Około połowy XIX wieku stanowiła własność rodziny von Roch. Z kolei w pierwszej połowie XX wieku Kadłub był własnością fabrykantów z Wrocławia – rodziny Chutsch.
Obecna bryła pałacu, którą można obserwować, to wynik przeróbek z XIX i XX wieku. Pałac wzniesiono na planie prostokąta. Jest podpiwniczony i ma dwie kondygnacje. Fasady południowa i północna są siedmioosiowe, a elewacje boczne (wschodnia i zachodnia) – czteroosiowe. W fasadzie południowej znajduje się główne wejście obudowane gankiem z pilastrami w styku korynckim – nawiązanie do sztuki starożytnej Grecji.
Niezwykle ciekawe jest rozwiązanie wschodniej części fasady południowej. Znajduje się tam dwuosiowy, boczny pseudoryzalit. Jest to występ w monolitycznej ścianie. Być może w tej części pałacu znajdowały się najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia.

(za http://sroda.express-miejski.pl)

LOKALIZACJA
51°10’24.3″N 16°41’50.3″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.