cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Miękinia – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Miękinia – pałac

Posted in Pałac, Powiat średzki  by robertsulik on Maj 16th, 2009

Miękinia (niem. Nimkau)

Wieś Miękinia wymieniona jest w źródłach pisanych już w 1305 roku pod nazwą Nemkyna. Jak wynika z dokumentów, mieszkało tutaj wtedy 65 osób. Najprawdopodobniej w tym samym czasie zbudowano kościół pw. Narodzenia NMP, choć pierwsza wzmianka pisana o nim pojawia się dwadzieścia lat później.
W 1345 roku wieś lokowano na prawie niemieckim. Być może już wtedy, w miejscu zespołu pałacowo-folwarcznego znajdowała się siedziba jakiegoś możnowładcy. Z pewnością dwór został tutaj zbudowany przed połową XVIII wieku. W XIX wieku przebudowano go w stylu neoklasycystycznym, ale późniejsze przeróbki pozbawiły go typowych cech stylistycznych.
Pałac, który obecnie można obserwować (choć trzeba mieć zgodę jego właściciela, a do środka nie można wejść ze względów bezpieczeństwa) to budowla postawiona na planie prostokąta. Ma piwnice i dwie nadziemne kondygnacje oraz wysoki mansardowy dach. W tym ostatnim określeniu kryje się to, że w kondygnacji strychowej znajdowały się pomieszczenia mieszkalne. Termin „mansarda” pochodzi od XVII-wiecznego francuskiego architekta François Mansart, który upowszechnił ten typ dachu.
Najbardziej reprezentacyjna jest południowa fasada pałacu. Ma ona dziewięć osi, a trzy środkowe ujęte są w tak zwany pseudoryzalit, czyli niewielki występ w elewacji. Co ciekawe, wejście do pałacu nie znajduje się w środkowej osi, ale w skrajnej osi pseudoryzalitu. Elewacja północna jest niesymetryczna, a boczne – trójosiowe. W narożach pałac wzmocniony jest potężnymi skarpami.
Trudno powiedzieć, kto zbudował pierwotny pałac. Miękinia przez wiele stuleci była własnością jezuitów, a po kasacie zakonu przeszła w ręce dzierżawców prywatnych. Być może przebudowę pałacu w stylu neoklasycystycznym i budowę pierwszych zabudowań gospodarczych wykonał jeden z nich pod koniec XIX wieku – baron von Lütwitz. Kolejni dzierżawcy wznieśli następne zabudowania gospodarcze. Oprócz pałacu i towarzyszących mu zabudowań podziwiać można piękny park, którego początki sięgają okresu baroku.

(za http://sroda.express-miejski.pl)

LOKALIZACJA
51°11’46.7″N 16°44’18.0″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.