cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Zaborów – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Zaborów – pałac

Posted in Pałac, Powiat lubiński  by robertsulik on Listopad 7th, 2009

Zaborów (niem. Lampersdorf)

Ruiny barokowego pałacu, który wzniesiono tu około 1725 roku dla rodziny von Nostitz. W jej posiadaniu był on do roku 1792. Na początku XIX wieku posiadłość w Zaborowie została przebudowana przez ówczesnych właścicieli, rodzinę von Prittwitz. W 1851 roku właścicielem rezydencji był kapitan Gustaw Brüstlein, a w latach 1901-1905 rotmistrz Herman Pratsch. Rozbudowy pałacu dokonał kolejny właściciel, kapitan Gotthard Wirtsch, który przebywał tutaj od 1905 do 1922 roku. Po przebudowie w 1906 roku do pałacu od strony południowej przylegał tzw. dom kawalerów. Prawdopodobnie wówczas skierowano też pałac fasadą frontową na wschód, w stronę parku. Pierwotnie bowiem była ona zwrócona na zachód ku rozległemu dziedzińcowi folwarcznemu. Pośrodku dziedzińca, na osi rezydencji, usytuowano owalny basen. Przyglądając się zachowanym elementom dekoracyjnym oraz samemu układowi posiadłości, można wysnuć przypuszczenie, iż jej twórcą był znany śląski architekt Martin Frantz, autor projektów pałaców m.in. w Chróstniku, Chocianowie i Dziesławiu. Pałac jest budowlą dwukondygnacyjną o rzucie prostokątnym i założeniu dwutraktowym, z pilastrowym podziałem elewacji. Dawniej całość była przykryta czterospadowym, ceramicznym dachem mansardowym z lukarnami. Na uwagę zasługuje bogato zdobiony, piaskowcowy portal głównego wejścia oraz wspaniały kartusz herbowy umieszczony w trójkątnym tympanonie frontonu. Do dziś zachowały się zabudowania gospodarcze oraz pozostałości fontanny i kamienno-ceglanej cembrowiny basenu. W parku zachowało się również sporo ciekawych okazów dendrologicznych, takich jak: dęby, platany, graby, a także pomnikowe dziś żywotniki olbrzymie (tuje) i cyprysiki groszkowe.
W styczniu 1945 roku wieś znalazła się w pasie ciężkich walk frontowych i kilkakrotnie przechodziła z rąk do rąk. Zniszczeniu uległ wówczas pałac i od tamtej pory, pozbawiony jakiejkolwiek opieki, pozostaje w stanie daleko posuniętej ruiny.

(za Henryk Rusewicz „Historia i zabytki powiatu lubińskiego”)

LOKALIZACJA
51°21’12.1″N 16°25’10.0″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.