cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Strzeszów – pałac | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Strzeszów – pałac

Posted in Pałac, Powiat trzebnicki  by robertsulik on wrzesień 8th, 2010

Strzeszów (niem. Striese)

Prawdopodobnie w miejscu dzisiejszego pałacu znajdował się już wcześniej drewniany dwór obronny.
W 1559 r. nabył go od księcia Oleśnickiego późniejszy starosta generalny księstwa wrocławskiego, Nicolaus II von Rehdiger. był to jedynie zastaw, ale juź w 1567 r. przeszedł na jego własnośc. Stąd teź na prawym skrzydle elewacji od zachodniej strony widnieje ozdobna data. W tym samym roku Rehdiger na miejscu ksiąźęcego dworu zbudował pałac otoczony fosą. W 1588 r. utworzył tu fideikomis i w tej rodzinie majątek pozostał do 1904 r.,kiedy zmarł Albrecht Rehdiger.
W czasie ich panowania pałac został przebudowany i rozbudowany w latach 1650 – 1660, a następnie dwukrotnie uszkodzony i splądrowany przez wojska rosyjskie w czasie wojny siedmioletniej (1756 – 1763). Odbudowano go, a w latach 1900 – 1902 powiększono i przebudowano w stylu neobarokowym. W takiej postaci pałac istnieje do dziś.
Po śmierci Albrechta Rehdiger, jego siostra Elisa wyszła za Karla von Witzendorff. W efekcie, właścicielem Strzeszowa został pułkownik Hans von Witzendorff. W 1941 r. przekazał on majątek synowi Gotthardowi. W 1945 r. pułkownik został zamordowany przez Rosjan, a pałac stał się siedzibą kwatery głównej wojsk radzieckich.

(za http://www.palac-strzeszow.pl)

LOKALIZACJA
51°14’45.4″N 17°00’47.0″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.