cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Staniszów – dwór „hrabiowski” | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Staniszów – dwór „hrabiowski”

Posted in Dwór, Powiat jeleniogórski  by robertsulik on wrzesień 9th, 2008

Staniszów (niem. Stonsdorf)

Obiekt znajduje się w dolnej części wsi, na terenie dawnego zespołu dworskiego. Pałac zamyka wschodni czworobok dziedzińca, wokół którego zgrupowane są zabudowania folwarczne. Teren przed elewacją wschodnią – parkową, opada łagodnie w stronę stawu.
W przeciwieństwie do głównej rezydencji księcia Heinricha von Reuss o tej części majątku w Dolnym Staniszowie historycznych przekazów jest niewiele. Średni i Dolny Staniszów 30 marca 1620 r. kupił Heinrich von Reibnitz od spadkobierców Jermina von Plannitz. Od 1637 r. właścicielem majątku w tej części wsi był Georg, a po jego śmierci syn, Georg Heinrich von Reibnitz. W 1707 r. odsprzedał on tę część Bernhardowi Benito Mohrenthal. Powstanie budowli pałacowej dotychczasowi badacze łączą z księciem Heinrichem von Reuss, który miał ją polecić wznieść w 1786 r., a więc o rok wcześniej od rozbudowy głównego pałacu. Około 1830 r. dwór został przebudowany. W rękach rodu von Reuss miejscowość pozostawała do początków XX w. Około 1900 r. dzierżawcą pałacu i folwarku był Ulrich Woide z Berlina. Późniejszymi właścicielami majątku do czasów II wojny światowej byli Otto von Zabelite i Emil Mettig.
Pałac jest zaprojektowany na planie prostokąta o wnętrzach dwutraktowych. Zwartą dwukondygnacyjną bryłę z użytkowym poddaszem przekrywa czterospadowy dach z lukarnami. Prostą i surową fasadę pałacu urozmaica mocno wysunięty jednokondygnacyjny kolumnowy portyk i szczyt umieszczony nad nim w połaci dachowej.

(za W. Kapałczyński, P. Napierała, „Zamki, pałace i dwory Kotliny Jeleniogórskiej”)

LOKALIZACJA
50°51’41.0″N 15°43’56.9″E

Comments are closed.