cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Nawojów Łużycki – dwór | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Nawojów Łużycki – dwór

Posted in Dwór, Powiat lubański  by robertsulik on wrzesień 13th, 2008

Nawojów Łużycki (niem. Sächsisch Haugsdorf)

Historia pałacu rozpoczyna się w 1570 r. kiedy to właściciel Nawojowa Łużyckiego Krzysztof von Tschirnhaus postanowił zbudować tutaj swoją rezydencję. Podczas swych podróży i czasu studiów we Włoszech interesował się tamtejszą architekturą i nowinkami budowlanymi, co zaowocowało postawieniem renesansowego pałacu. Tschirnhaus sam zaprojektował budowlę i osobiście doglądał postępujących prac. Powstał jedyny na Łużycach przykład typowego renesansu włoskiego, tutaj charakteryzującego się krużgankami (na dwóch kondygnacjach!) okalającymi częściowo dziedziniec oraz pięknymi zdobieniami zewnętrznych ścian. Nie miał niestety pałac szczęścia w czasie ostatniej wojny i został dość poważnie uszkodzony. W latach 1966-68 przebudowano jego część, adaptując ją na kościół Chrystusa Króla. Pozostała część budynku stoi w ruinie, ale jest to miejsce szczególnie warte odwiedzenia ze względu na unikalny charakter i ogólne piękno.
Najcenniejszym fragmentem są krużganki wsparte na kolumnach jońskich i toskańskich, ozdobione na balustradach herbami właściciela, jego żony i przodków. Przy pałacu stoją też dawne zabudowania gospodarcze z XIX wieku. Z dawnych rycin można odczytać, że były one pokryte dekoracją sgraffitową, dzisiaj już niewidoczną.
(za www.naszesudety.pl)

LOKALIZACJA
51°10’19.1″N 15°20’00.5″Ewczoraj..

obecnie

Comments are closed.