cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Ubocze Dolne – dwór | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Ubocze Dolne – dwór

Posted in Dwór, Powiat lwówecki  by robertsulik on Wrzesień 16th, 2008

Ubocze (niem. Nieder-Schosdorf)

Majątek obejmuje teren zbliżony do prostokąta, którego część północno-wschodnia stanowi czworoboczny dziedziniec otoczony z czterech stron budynkami gospodarczymi i pałacem (budynki gospodarcze pierzei południowej w ruinie). Towarzyszy mu rozległy staw w części południowej i południowo – zachodniej oraz park otaczający od północnego zachodu i wschodu. Dwór usytuowany jest pośrodku wschodniej pierzei dziedzińca. Przed fasadą zakole drogi dojazdowej, prowadzącej od głównego – północnego wjazdu na teren dziedzińca, obok kępa zieleni wysokiej. Od wschodu teren porośnięty chwastami i samosiewami śnieguliczki, głogu, czarnego bzu. Przed elewacją południową teren dawnego ogrodu ozdobnego, którego pozostałością jest owalna misa fontanny.
Budynek zwarty, częściowo podpiwniczony, dach czterospadowy łamany, poniżej okapu trójkątny szczyt i para lukarn po bokach. Trzy lukarny w połaci wschodniej i po jednej w połaciach północnej i południowej. Lukarny kryte daszkami naczółkowymi, zwieńczone stożkowatą sterczyną z kulą. Dwukondygnacyjny aneks północno – wschodni, nakryty dachem jednospadowym z kalenicą na wysokości okapu dachu głównego. Fasada pięcioosiowa na osi budynku, ściana wznosi się powyżej okapu (0,5m), zwieńczona trójkątnym szczytem wykrojonym w spływy wolutowe. Ściany murowane z kamienia i cegły, obustronnie tynkowane (tynk nakrapiany i gładki). Węgary i nadproża otworów ceglane, otynkowane. Strop belkowy typu nagiego z dekoracyjnym deskowaniem ślepego pułapu – w jodełkę i na zakładkę, bejcowany. Podsufitka z desek otynkowanych na trzcinie. Więźba dachowa drewniana, słupy wbudowane w ceglane ściany pokoi poddasza, odkryte. Słupy narożne usztywnione parami mieczy ze zdwojonymi płetwami dźwigającymi krokwie czterech połaci dachowych: tramy górnej kondygnacji, więźba (legary podłogi górnej kondygnacji strychu leżą na podciągu). Pokrywa dachu: łupek na goncie mocowanym na łatach. Odprowadzenie wody z połaci dachu rynnami i rurami spustowymi na teren przy budynku (pierwotnie do studzienek drenażowych połączonych z kanalizacją burzową). Wnętrza w południowej części przyziemia to jadalnia i salon, rozdzielone wąskimi fragmentami ściany działowej, z szerokim otworem w środku. Na krawędzie ścian nałożone profilowane pilastry, dźwigające profilowany fryz i lekko wyładowany gzyms, zwieńczone bezpośrednio pod sufitem. Ściany salonu do 1 metra wyłożone ramowymi płycinami boazeryjnymi, parkiet dębowy, przy oknach drewniane okiennice, dwuskrzydłowe – czterodzielne. W narożniku salonu zachowany kominek, w jadalni kominek węglowy z nadstawką z wtórnie użytych kafli. W sieni, ściany do 1 metra wyłożone boazerią ramowo – płycinową, w posadzce z lastrica gwiazda. W pokoju na piętrze zachowany piec kaflowy, kafle białe zdobione motywami roślinnymi, pośrodku popiersie kobiety w muszli. Sztukatorska rozeta pośrodku stropu. Schody:
– murowane, niesione na kolebkowym sklepieniu klatki schodowej piwnicy. Stopnie i
podstopnice drewniane, zabiegowe z balustradą pełną w początku biegu, boazeria typu angielskiego
-drewniane, jednobiegowe, policzkowe pełne, z profilowaną poręczą i balustradą tralkową. Tralki
toczone, smukłe, wieloczłonowe na poddaszu.
– drewniane, jednobiegowe, w górnej części zabiegowe, policzkowe pełne – na strych
– murowane, nieregularne, dwubiegowe, łamane – do piwnicy.
Posadzki wielobarwne, lastrico, płytki ceramiczne kwadratowe o ściętych narożach w układzie rombowym, deski na legarach, parkiet dębowy.
Okna skrzynkowe, ościeżnicowe, krosnowe – jedno lub dwudzielne, z dwu lub jednym nadślemieniem. Krzyż właściwy lub pozorny.
Drzwi zewnętrzne główne dwuskrzydłowe z dekoracyjnym nadświetlem, skrzydła łamane płycinowe, przeszklone, opatrzone kutą kratą z inicjałem AB w ligaturze. Wewnętrzne jedno i dwuskrzydłowe na zawiasach czopowych. Rok ukończenia budowy pałacu – 1905.

(za http://ubocze66.republika.pl/majatek138.html)

LOKALIZACJA
51°03’11.7″N 15°24’33.1″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.