cheap christian louboutin , christian louboutin sale, cheap ralph lauren, ralph lauren sale, Cheap Michael Kors, Michael Kors Australia, christian louboutin ouetlet uk Wleński Gródek – zamek Lenno | SlaskieZamki.pl - Pałace, dwory i zamki Dolnego Śląska

Wleński Gródek – zamek Lenno

Posted in Powiat lwówecki, Zamek  by robertsulik on Wrzesień 16th, 2008

zamek Lenno (niem. Burgruine Lahnhaus)

Wleński Gródek, bo taką nazwę noszą zabudowania położone na Górze Zamkowej ponad Wleniem, składał się z zamku oraz osady przy nim się znajdującej. Miejsce to ma niezwykle bogatą historię, której początek datuje się na X wiek. Już wtedy istniał tutaj jakiś gródek, który później został przebudowany na okazały zamek. Co ciekawe, miejsce to zostało wymienione w bulli papieża Hadriana, który w 1155 roku ujął je na liście najważniejszych śląskich grodów.
Za panowania księcia Bolesława Rogatki zamek stał się budowlą murowaną, chociaż niektóre źródła przypisują budowę kamiennej wieży już wcześniejszym władcom. Rogatka, zgodnie ze swym mianem, był duszą rogatą i niesforną, a w swym zamku więził często swoich wrogów, których miał i wśród duchowieństwa i wśród szlachetnie urodzonych. W areszcie trzymał tu m.in. porwanego z Sobótki biskupa wrocławskiego Tomasza, a także księcia wrocławskiego Henryka Probusa, od którego wymusił oddanie mu części jego ziem w zamian za wolność.
Położona na wysokim wzniesieniu warownia miała silne mury, które w 1427 roku oparły się atakowi husytów. Ci ostatni musieli odejść bez zwycięstwa, ale spalili wówczas miasto leżące u stóp zamku. Kolejni właściciele zmieniali się wówczas dość często, a kilku z nich okazało się rycerzami niegodnymi swego stanu i rabowali okoliczną ludność i przybywających tu kupców. Raubritterzy kończyli jednak zwykle szybko swą przestępczą działalność i na ich miejsca przychodzili następni rycerze, już dokładniej selekcjonowani przez księcia.

Trudne czasy dla warowni przyszły wraz z wojną 30-letnią. Obie walczące strony kilkakrotnie oblegały i zdobywały zamek, co nie wychodziło mu na dobre. W końcu w 1646 roku po opuszczeniu Wleńskiego Gródka przez Szwedów, cesarski generał Montecucolli wysadził mury w powietrze, by zamek już nigdy nie stał się ostoją dla wrogich wojsk. Od tego czasu pozostaje w ruinie.

(za http://dolnyslask.poland.com)

LOKALIZACJA
51°01’03.5″N 15°39’45.1″E

wczoraj…

obecnie

Comments are closed.